Znamy wstępny terminarz cyklu World Tour 2015

Znamy wstępny terminarz cyklu World Tour 2015

2187
0
PODZIEL SIĘ

Światowa Federacja Siatkówki wczoraj wieczorem opublikowała wstępny terminarz przyszłorocznego cyklu World Tour. Nie da się ukryć, że w rozgrywkach zaszły zmiany. Początek pierwszego turnieju zaplanowano na 21 kwietnia 2015 roku, natomiast zakończenie sezonu planowane jest na 13 grudnia turniejem w Manguang. 

 

Bez wątpienia największym wydarzeniem nadchodzącego sezonu plażowego będą Mistrzostwa Świata rozgrywane w czterech holenderskich miastach: Hadze, Apeldoorn, Amsterdamie i Rotterdamie. W rozgrywkach weźmie udział 48 najlepszych par z całego świata.

 

Sezon 2015 rozpocznie również proces kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich Rio de Janeiro 2016 (z wyłączeniem Finału World Tour), który potrwa do 13 czerwca 2016 roku. Kwalifikację uzyska 15 najlepszych par obydwu płci, a ranking olimpijski będzie dostępny na stronie FIVB po każdym turnieju.

 

W tym sezonie odbędzie się sześć turniejów z cyklu Grand Slam. Tym razem najlepszych siatkarzy świata zobaczyć będzie można w Moskwie (26-31 maja), St. Petersburgu (16-21 czerwca), Yokohamie (21-26 lipca), Long Beach (18-23 sierpnia), w Polsce (25-30 sierpnia) oraz w Brazylii (15-20 września).

 

Niemal pewne jest, że w przyszłym roku kibice siatkówki w Polsce nie będą mogli oglądać Grand Slamu w Starych Jabłonkach. Niepowtarzalny klimat niewielkiej miejscowości na Mazurach zostanie zmieniony na większe miasto. Najprawdopodobniej turniej zostanie przeniesiony nad morze (plaże w Gdańsku lub Gdyni) lub do Olsztyna. Dokładniejszych informacji na temat zawodów w Polsce będzie można spodziewać się na początku roku 2015.

 

Nowością w cyklu World Tour jest Major Series. Zawody zostaną rozegrane po raz pierwszy i gościć będą w czterech europejskich miastach: chorwackim Porec, norweskim Stavanger, szwajcarskim Gstaad oraz w jednej z niemieckich miejscowości, której nazwę poznamy w najbliższym czasie. Na pewno zachętą dla najlepszych par będą wysokie nagrody pieniężne, bowiem w puli znajduje się 800 tysięcy dolarów.

 

Szansą na zdobycie punktów rankingowych będą również turnieje Open, cieszące się nie mniejszą popularnością od Grand Slamów. W sezonie 2015 zaplanowano cztery takie wydarzenia, w których do zdobycia będzie 75 tysięcy dolarów, a punkty rankingowe będą liczyły się do Finału World Tour. Miasta w których odbędą się turnieje męskie to: Lucerne (Szwajcaria), Istambuł (Turcja), Sochi (Rosja), Xiamen (Chiny).

 

Pary, które będą zajmowały miejsca w pierwszej ósemce rankingu będą rozgrywały Finały World Tour, które otworzą listę wydarzeń sezonu 2015-2016, które będą miały miejsce w Puerto Vallarcie, Doha oraz Mangaung.

 

 

Pod spodem prezentujemy wstępny kalendarz FIVB na sezon 2015. Miejmy nadzieję, że dla polskich par plażowych będzie on przynajmniej tak udany jak tegoroczny.

 

Grand Slam:

26-31 maja – Moskwa (Rosja)

16-21 czerwca – St. Petersburg (Stany Zjednoczone)

21-26 lipca – Yokohama (Japonia)

18-23 sierpnia – Long Beach (Stany Zjednoczone)

*25-30 sierpnia – Polska (miasto-gospodarz do ustalenia)

*15-20 września – Brazylia (miasto-gospodarz do ustalenia)

 

 

Major Series:

*2-7 czerwca – Porec (Chorwacja)

9-14 czerwca – Stavanger (Norwegia)

7-12 lipca – Gstaad (Szwajcaria)

*1-6 września – Niemcy (miasto-gospodarz do ustalenia)

 

Open:

21-26 kwietnia – Fuzhou (Chiny)

12-17 maja – Lucerne (Szwajcaria)

11-16 sierpnia – Istambuł (Turcja)

8-13 września – Sochi (Rosja)

22-27 września – Xiamen (Chiny)

29 września – 4 października – Finał World Tour

13-18 października – Puerto Vallarta (Meksyk)

17-21 listopada – Doha (Katar)

8-13 grudnia – Mangaung (Republika Południowej Afryki)

 

26 czerwca – 5 lipca – Mistrzostwa Świata – Holandia – Haga, Apeldoorn, Rotterdam, Amsterdam

 

„*” oznaczono turnieje, które nie zostały jeszcze oficjalnie potwierdzone

 

 

 

Autor: Olga Król

 

Źródło: www.fivb.org/informacja własna

 

BRAK KOMENTARZY