Zmiany w systemie rozgrywek PlusLigi

Zmiany w systemie rozgrywek PlusLigi

140
0
PODZIEL SIĘ

Podczas spotkania przedstawicieli klubów PlusLigi podjęto decyzję o zmianie dotychczasowego systemu rozgrywek. Najważniejszą zmianą, jest liczba drużyn walczących w fazie play-off, gdzie od sezonu 2019/2020 walczyć będzie osiem zespołów. Inauguracja sezonu zaplanowana została na 23 października, kiedy to zostanie rozegrany Superpuchar Polski.

 

Wygrała większość

 

Decydującą zmianą w systemie rozgrywek PlusLigi jest zwiększenie liczby drużyn, które będą walczyły w fazie play-off o miejsce w ścisłym finale. W jubileuszowym, dwudziestym, sezonie 2019/2020 będzie to osiem zespołów, czego jeszcze w trakcie ostatnich rozgrywek domagali się trenerzy oraz prezesi niektórych klubów. Po zakończeniu sezonu zasadniczego zespoły utworzą pary meczowe, w których rywalizacja toczyć będzie się do dwóch wygranych spotkań. Stawką w pierwszej rundzie play-off będą miejsca w półfinałach, natomiast przegrane zespoły stoczą walkę o miejsca 5-6 oraz 7-8. Taka zmiana korzystna jest z punktu widzenia wszystkich drużyn, zmiana wydłuży bowiem sezon oraz pozwoli czołowym klubom uniknąć długiej przerwy w oczekiwaniu na rywala w półfinale. Natomiast rywalizacja w meczach półfinałowych oraz finałowych pozostanie taka sama jak w sezonie 2018/2019, czyli będzie toczyła się odpowiednio do dwóch i do trzech wygranych spotkań ze zmianą gospodarza po każdym meczu. „Po pierwsze czołowe kluby nie chciały powtórki z ostatniego sezonu, gdy długo czekały na swoje mecze półfinałowe. Drugi argument to fakt, że w PlusLidze obserwujemy wyrównanie się poziomu, szczególnie w środku stawki, i jest osiem, może dziewięć drużyn, które są w stanie rywalizować z najlepszymi. Stąd w naszej ocenie szóstka w fazie play-off to zbyt mało”-  skomentował zmianę prezes Aluronu Virtu Warty Zawiercie, Kryspin Baran. Rozgrywki w sezonie 2019/2020 zainauguruje mecz o Superpuchar Polski, który odbędzie się 23 października w Arenie Gliwice, a już trzy dni później tj. 26 października zespoły rozegrają pierwszą kolejkę spotkań. Natomiast zakończenie rozgrywek planowane jest nie później niż na 9 maja.

 

 

Rok olimpijski

 

Dla siatkówki nadchodzący rok będzie wyjątkowy, zostaną bowiem rozegrane Igrzyska Olimpijskie. Włodarze PlusLigi przy układaniu terminarza muszą wziąć pod uwagę terminy styczniowych kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich. Jak mówi Paweł Zagumny, władze PLS-u zrobią wszystko by ułatwić reprezentantom przygotowanie do kluczowego turnieju. „Mamy bardzo ważny czas dla polskiej siatkówki – rok olimpijski. W naszym kalendarzu musieliśmy więc uwzględnić także interes mistrzów świata. Liczę, że udało się wypracować kompromis, który sprawi, że reprezentacja będzie mieć czas na przygotowania, a PlusLiga będzie równie atrakcyjna i emocjonująco, co w poprzednich dwóch sezonach” – powiedział prezes Polskiej Ligi Siatkówki. Na razie nie znany jest jeszcze szczegółowy terminarz spotkań.

 

 

 

Źródło: plusliga.pl/opracowanie własne

BRAK KOMENTARZY