Zmiany w rankingu FIVB po Lidze Światowej

Zmiany w rankingu FIVB po Lidze Światowej

516
0
PODZIEL SIĘ

Liga Światowa 2014 rozpoczęła się 23 maja i trwała do 20 lipca, kiedy to odbył się finał we Florencji. W tegorocznej edycji wystąpiło dwadzieścia osiem drużyn, które podzielone zostały na trzy dywizje. Rywalizacja była niezwykle zacięta, a niejeden wynik uznawany był za niespodziankę. Po zakończeniu rozgrywek przyszedł czas na aktualizację rankingu FIVB.

 

Cztery drużyny z pierwszej dywizji miały awansować do turnieju finałowego. Druga dywizja skupiała „zaplecze” Ligi Światowej, skąd jeden zespół mógł wywalczyć prawo do gry w Final Six Ligi Światowej. Ostatnia dywizja zebrała drużyny, które starały się o prawo gry w wyższej dywizji. Najsłabsza drużyna z dywizji może spaść do grupy hierarchicznie niższej.

 

W pierwszej dywizji umieszczone były takie reprezentacje jak Brazylia, Bułgaria, Iran, Polska, Rosja, Serbia, Stany Zjednoczone oraz Włochy. Druga dywizja skupiła Argentynę, Australię, Belgię, Czechy, Finlandię, Francję, Holandię, Japonię, Kanadę, Koreę Południową, Niemcy i Portugalię. Ostatnia dywizja składała się z reprezentacji Chin, Hiszpanii, Kuby, Meksyku, Portoryko, Słowacji, Tunezji, Turcji.

 

W turnieju finałowym we Florencji zmierzyły się ze sobą reprezentacje Brazylii, Stanów Zjednoczonych, Iranu, Rosji, Australii oraz Włoch. Z pierwszej dywizji awans uzyskała Brazylia, Stany Zjednoczone, Iran, Rosja oraz Włosi jako gospodarze turnieju. Australia Ligę Światową rozpoczynała jako drużyna drugiej dywizji. Dzięki dobremu występowi w barażach, mogła zająć miejsce w Final Six zarezerwowane dla drugiej dywizji.

 

W Lidze Światowej 2014 zwyciężyła reprezentacja Stanów Zjednoczonych. Drugie miejsce zajęli Brazylijczycy. Ostatnie miejsce na podium należało do gospodarzy finałowego turnieju – Włochów. Awans do pierwszej dywizji wywalczyła reprezentacja Australii. Z kolei Bułgarzy spadli do II dywizji po nieudanym występie w tegorocznej edycji rozgrywek. Do drugiej dywizji udało się awansować reprezentacji Kuby, Japonia spadła do III dywizji.

 

Rozgrywki Ligi Światowej spowodowały zmiany w rankingu FIVB. Pierwsza piątka w rankingu pozostała bez zmian. Mimo, że Amerykanie wygrali Ligę Światową, to Brazylia pozostaje na pierwszym  miejscu w tabeli. Kolejne miejsca zajmują reprezentacje Rosji, Włoch, USA i Polski.

 

W rankingu awansowała reprezentacja Serbii. Mimo, że Serbom nie udało się awansować do Final Six zostali nagrodzeni za przyzwoite występy w Lidze Światowej. Przed rozgrywkami zajmowali dziewiąte miejsce w rankingu. Obecnie znajdują się na miejscu szóstym.

 

Reprezentacja Bułgarii po bardzo złych występach w Lidze Światowej w rankingu spadła z szóstego na ósme miejsce. Bułgarzy tragicznie rozpoczęli sezon reprezentacyjny. W swojej grupie zdobyli jedynie cztery punkty.

 

Reprezentacja Iranu po znakomitych występach i nieoczekiwanym awansie do turnieju finałowego Ligi Światowej zajmuje jedenaste miejsce w rankingu. Australijczycy awansowali aż o dwie pozycje, zajmując miejsce dwunaste. Reprezentacja Francji z szesnastego miejsca awansowała na miejsce trzynaste. Reprezentacja Belgii awansowała aż o trzynaście miejsc. Obecnie znajduje się na 24 pozycji. Holendrom udało się awansować o sześć pozycji, z kolei Portugalia znalazła się na 28 miejscu awansując aż o dziesięć pozycji.

 

 

Poniżej prezentuję pierwszą trzydziestkę rankingu FIVB:

 

1. Brazylia
2. Rosja
3. Włochy
4. Stany Zjednoczone
5. Polska
6. Serbia
7. Kuba
8. Bułgaria
9. Argentyna
10. Niemcy
11. Iran
12. Australia
13. Francja
14. Tunezja
15. Kanada
16. Japonia
17. Egipt
18. Czechy
19. Chiny
20. Korea Południowa
21. Portoryko
22. Kamerun
23. Meksyk
24. Belgia
25. Holandia
26. Finlandia
27. Hiszpania
28. Portugalia
29. Kolumbia
30. Maroko

 

 

 

Autor: Kamila Trybuchowska

 

Źródło: www.fivb.org/ opracowanie własne

 

BRAK KOMENTARZY