W PlusLidze zachodzą kolejne zmiany

W PlusLidze zachodzą kolejne zmiany

106
0
PODZIEL SIĘ

Od sezonu 2018/2019 w rozgrywkach PlusLigi zajdą kolejne zmiany. Jak już pisaliśmy, zrezygnowano z dziesięciominutowej przerwy po drugim secie, zastępując ją pięciominutowymi po każdej z partii. To jednak nie jedyne reformy, jakie przejdą ligowe zmagania w Polsce.

 

Od nadchodzących rozgrywek ligowych w Polsce zachodzą spore zmiany w porównaniu z minionym sezonem. Włodarze PLPS zdecydowali się na rezygnację z dziesięciominutowej przerwy po drugim secie, na którą narzekała większość zawodników, wybijanych przez to z rytmu gry. W miejsce tej pauzy zdecydowano o wprowadzeniu pięciominutowej przerwy po każdym z setów. Podczas spotkań nadal nie będzie przerw technicznych po ósmym i szesnastym punkcie, zmian nie będzie za to przy czasach na żądanie. Zmianie uległa również strefa dla trenera, który od teraz może przebywać w wolnej strefie przed ławką swojego zespołu a linią boczną boiska między umownym przedłużeniem linii ataku a swoim polem rozgrzewki, o ile nie przeszkadza w grze i jej nie opóźnia. Zawodnicy będą teraz mieli większą dowolność przy wyborze numeru na koszulce, ponieważ mają do dyspozycji przedział od 1 do 99. Podczas dokonywania zmian graczy nie będą wykorzystywane tabliczki z numerami.

 

 

 

Pełna treść komunikatu PLPS:

 

Odstępstwa od przepisów gry obowiązujące w meczach rozgrywek PLPS sezonu 2018/2019

Zarząd Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej S.A. wprowadza do stosowania odstępstwa od przepisów gry w rozgrywkach PlusLigi i Ligi Siatkówki Kobiet następujące zmiany obowiązujące we wszystkich meczach sezonu 2018/2019:

1. 5-minutowa przerwa po zakończeniu każdego seta,

2. Brak przerw technicznych,

3. Przerwy dla odpoczynku pozostają bez zmian,

4. Skrócenie do 12 sekund czasu przerw w grze pomiędzy gwizdkiem sędziego na zakończenie wymiany, a kolejnym na wykonaniem zagrywki, jeżeli pomiędzy wymianami nie następuje wycieranie boiska przez moppersów, zmiana zawodników, przerwa dla odpoczynku, challenge lub żądanie telewizji o czas na powtórkę.

W zespole, który wygrał wymianę zagrywający powinien natychmiast po jej zakończeniu udać się do strefy zagrywki i poprosić o piłkę / odebrać piłkę od najbliższego podawacza. W sezonie 2018/2019 mecze rozgrywane będą pięcioma piłkami, by zapewnić możliwość natychmiastowego podania piłki zagrywającemu.

Jeżeli zespół będzie opóźniał wznowienie gry, sędzia I jest zobowiązany udzielić sankcji za opóźnianie. Przypominamy, że już drugi przypadek opóźniania gry w meczu oznacza przyznanie punktu i prawa do wykonania zagrywki przeciwnikowi.

5. Wycofanie obowiązku wyznaczania „linii trenerskiej” ograniczającej obszar poruszania się trenera. Trener może przebywać w wolnej strefie przed ławką swojego zespołu a linią boczną boiska między umownym przedłużeniem linii ataku a swoim polem rozgrzewki, o ile nie przeszkadza w grze i jej nie opóźnia.

6. Koszulki muszą być ponumerowane od 1 do 99.

7. Nie będą stosowane tabliczki z numerami do zmian zawodników. Procedura przeprowadzania zmian zostanie podana w osobnym dokumencie.

Główny komisarz PLPS 

Cezary Matusiak

 

 

 

Źródło: informacja prasowa/opracowanie własne

BRAK KOMENTARZY