PlusLiga: Siatkarze Skry zrobili pierwszy krok w stronę europejskich pucharów!

419
0

Po pięciosetowym pojedynku siatkarze PGE Skry Bełchatów pokonali przed własną publicznością AZS Politechnikę Warszawską. Podopieczni Jacka Nawrockiego prowadzą w rywalizacji o piąte miejsce 1:0.

Pierwszy set rozpoczął się od długiej wymiany po zagrywce Macieja Zajdera, niestety Aleksandar Atanasijević nie wykorzystał okazji i pierwszy punkt na swoim koncie zapisali goście. Po ataku w aut Macieja Pawlińskiego siatkarze z Warszawy poprosili o Challenge, po wideo weryfikacji drugie oczko ląduje na koncie przyjezdnych. Perfekcyjna zagrywka Macieja Zajdera i taktyczny atak Macieja Pawlińskiego zapewniły akademikom cztery punkty przewagi. Po czasie dla trenera Jacka Nawrockiego, pierwszy punkt dla bełchatowian zdobywa atakiem ze skrzydła Konstantin Cupković (1:4). Maciej Olenderek nie był w stanie obronić ataku Wytze Kooistry i tym sposobem Skra niweluje przewagę do dwóch oczek. Niestety, autowa zagrywka serbskiego przyjmującego nie pomaga w odrabianiu strat. Mocne serwisy Wytze Kooistry sprawiają problemy rywalom, jednak po bloku na Michale Winiarskim to warszawianie mają czteropunktową przewagę na pierwszej przerwie technicznej (8:4). Sporna sytuacja pod siatką rozstrzygnięta na korzyść przyjezdnych, serię punktową przerywa Marcin Nowak serwisem w aut (5:9). Punktowe zagrywki Aleksandara Atanasijevicia zmuszają szkoleniowca AZSu do poproszenia o czas. Ryzyko w polu serwisowym podjęte przez Fabiana Drzyzgę umożliwia Politechnice zdobycie jedenastego punktu (11:7). Dobra gra Pawła Siezieniewskiego wymusza na trenerze Skry wprowadzenie zmian (Paweł Woicki-Mariusz Wlazły, Dante Boninfante-Michał Bąkiewicz). Szczelny blok Daniela Plińskiego i Konstantina Cupkovicia przerywa passę punktową Warszawy, Maciej Zajder atakuje w taśmę (11:13). Atak ze środka Marcina Nowaka, druga przerwa techniczna przy prowadzeniu Akademików.  Błędy w polu zagrywki po obu stronach siatki, nieporozumienie w drużynie gości. Po asie serwisowym Marcina Nowaka, trener gospodarzy wykorzystuje drugi czas. Błąd w ataku Macieja Pawlińskiego oraz blok Michała Winiarskiego dają Skrze szansę na odrobienie strat (18:21). Maciej Pawliński skutecznym atakiem zdobywa 23. punkt. Zbyt czytelna kiwka Politechniki oraz dobry serwis Daniela Plińskiego dają bełchatowianom nadzieję na walkę o wygranie pierwszej partii. Czas dla trenera Jakuba Bednaruka, skuteczny atak środkowego warszawian-Macieja Zajdera daje gościom piłkę setową, którą wykorzystuje Nowak (25:22).

Drugą partię rozpoczyna Daniel Pliński. Po dobrej zagrywce Macieja Zajdera Politechnika zapisuje punkt na swoim koncie. Po skutecznej kiwce Michała Winiarskiego w polu serwisowym pojawia się Dante Boninfante. Szczelne bloki na Macieju Pawlińskim skutkują pojawieniem się na boisku Krzysztofa Wierzbowskiego. Skuteczne ataki Mariusza Wlazłego oraz Wytze Kooinstry dają zawodnikom PGE Skry Bełchatów aż pięć punktów przewagi na pierwszej przerwie technicznej (8:3). Michał Bąkiewicz szleje w obronie i umożliwia Michałowi Winiarskiemu zdobycie punktu w ataku z drugiej linii (10:4). Paweł Siezieniewski zostaje złapany pojedynczym blokiem przez Daniela Plińskiego, trener Politechniki prosi o czas dla swojej drużyny. Po przerwie punkt ze środka zdobywa Maciej Zajder, jednak piłka po zagrywce Fabiana Drzyzgi nie przechodzi na drugą stronę. Grzegorz Szymański wybija piłkę po bloku zdobywając tym samym szósty punkt dla swojego zespołu (6:12). Michał Winiarski do zdobycia punktu wykorzystuje potrójny blok rywali, po nieporozumieniu w drużynie z Warszawy zawodnicy schodzą na przerwę techniczną (16:7). Pojedynczy blok na Krzysztofie Wierzbowskim skutkuje powrotem na boisko Macieja Pawlińskiego. Daniel Pliński zagrywa w aut, jednak stratę niweluje Michał Winiarski, który pewnie przedziera się przez blok warszawian. Po asie serwisowym Dante Boninfante, Jakub Bednaruk wykorzystuje drugi czas. Zmiana rozgrywającego po stronie gości, za Fabian Drzyzgę pojawia się Nemanja Stefanović. Paweł Adamajtis wybija piłkę po bloku, następnie Paweł Siezieniewski znajduję dziurę pomiędzy rękami zawodników Skry i zdobywa dziesiąty punkt (20:10). Wytze Kooistra zdobywa punkt atakiem ze środka, Mariusz Wlazły wykorzystuje blok (22:12). Pomyłka w polu serwisowym Marcina Nowaka, Konstantin Cupković pojawia się w miejsce Michała Bąkiewicza. Seta kończy Paweł Adamajtis atakując w aut (25:14).

Trzeciego seta genialnym atakiem rozpoczyna Michał Winiarski, w podobnym stylu odpowiada Paweł Adamajtis. Maciej Olenderek broni piłkę, umożliwiając zakończenie akcji Pawłowi Adamajtisowi. Błąd w polu zagrywki po stronie gości daje Skrze punkt przewagi (3:2). Michał Winiarski nie radzi sobie z przyjęciem, Michał Bąkiewicz wybija piłkę daleko w aut. Asa serwisowego na swoim koncie zapisuje Marcin Nowak. Trzypunktowe prowadzenie zapewnia Akademikom blok Fabiana Drzyzgi. O czas prosi trener Skry-Jacek Nawrocki. Zdecydowany atak Mariusza Wlazłego , Wytze Kooistra zagrywa w siatkę. Po nieudanej zagrywce kapitana PGE Skry Bełchatów na pierwszą przerwę techniczną z dwupunktowym prowadzeniem schodzą siatkarze Politechniki (8:6). Długą akcję kończy Paweł Adamajtis. Maciej Zajder pojedynczym blokiem zatrzymuje Mariusza Wlazłego, drugą przerwę wykorzystuje szkoleniowiec Skry Bełchatów. Michał Bąkiewicz zdobywa punkt obijając blok Politechniki. Akcje przez środek po obu stronach siatki. Zagrywka w siatkę po stronie gości, Paweł Adamajtis zdobywa piąty punkt przewagi dla drużyny AZSu (14:9). Błędy w ataku popełniają zawodnicy obydwu drużyn, druga przerwa techniczna przy aż sześciopunktowej przewadze AZS Politechniki Warszawskiej. Zmiana rozgrywającego po stronie Skry, na boisku pojawia się Paweł Woicki. W polu zagrywki pojawia się Karol Kłos, który zmienia holenderskiego środkowego. Kiwka Fabiana Drzyzgi daje Akademikom kolejny punkt przewagi nad gospodarzami. Atak z drugiej linii Michała Winiarskiego i punkt z piłki przechodzącej zdobyty przez Daniela Plińskiego powodują nerwowość po stronie gości, trener Jakub Bednaruk prosi o czas. Punkt bezpośrednio z zagrywki zdobywa Mariusz Wlazły. Pewny atak Michała Winiarskiego, drugi czas dla szkoleniowca Politechniki (18:21). Piłka na aucie po ataku  Pawła Adamajtisa, trener Jakub Bednaruk zostaje ukarany żółtą kartką. Atak z krótkiej piłki Marcina Nowaka, piłka setowa. Set kończy się wideo weryfikacją, według której piłka po ataku Macieja Pawlińskiego wylądowała w boisku (25:22).

Czwartą partię spotkania bełchatowianie zaczynają od błędu (1:1). Michał Winiarski omija blok, jednak piłka po jego ataku ląduje poza linią boiska. Nieudana zagrywka Macieja Zajdera (2:2), as serwisowy Pawła Woickiego i pojedynczy blok Michała Winiarskiego dają Skrze dwa punkty przewagi nad rywalem. Pewny atak po skosie Pawła Adamajtisa (3:4) oraz atak ze środka Nowaka po raz kolejny wyprowadzają Politechnikę na prowadzenie. O czas prosi Jacek Nawrocki, po przerwie precyzyjnym atakiem popisuje się kapitan bełchatowian-Mariusz Wlazły. Daniel Pliński powstrzymuje pojedynczym blokiem atak Pawła Siezieniewskiego. Po asie serwisowym Wytze Kooistry zawodnicy schodzą na pierwszą przerwę techniczną. Atak Daniela Plińskiego ze środka daje kolejny punkt przewagi gospodarzom. Zagrywka Mariusza Wlazłego stwarza problemy Maciejowi Pawlińskiemu, na boisku pojawia się Krzysztof Wierzbowski (10:7). Paweł Adamajtis obija blok Skry, na zagrywce pojawia się rozgrywający Fabian Drzyzga. Michał Winiarski wykorzystuje ręce zawodników do zwiększenia dystansu punktowego. Po asie serwisowym Daniela Plińskiego trener Jakub Bednaruk prosi o przerwę dla swojego zespołu (13:10). Dobra zagrywka Macieja Zajdera sprawia problemy bełchatowianom. Po ataku Pawła Adamajtisa w antenkę Skra prowadzi na drugiej przerwie technicznej pięcioma punktami (16:11). Po czasie atakiem ze skrzydła popisuje się kapitan przyjezdnych. Michał Winiarski zdobywa punkt bezpośrednio z zagrywki, o przerwę prosi szkoleniowiec Akademików (17:13). Krzysztof Wierzbowski posyła piłkę daleko w aut, taki sam błąd popełnia Wytze Kooistra (19:14). Długą wymianę kończy Mariusz Wlazły, pomimo ofiarnej obrony Michała Winiarskiego punkt na swoim koncie zapisują goście (15:20). Daniel Pliński przełamuje blok siatkarzy z Warszawy, technicznym atakiem punkt zdobywa Michał Winiarski (22:15). Zmiana na pozycji rozgrywającego w szeregach Politechniki, pojawia się Nemanja Stefanović. Paweł Adamajtis wybija piłkę po rękach Michała Winiarskiego (17:23). Maciej Zajder nie przebija się na drugą stronę siatki. Seta kończy Paweł Adamajtis atakując w aut (25:18).

Tie-break rozpoczyna się od kolejnej z rzędu popsutej zagrywki po stronie Politechniki. Podwójny blok zatrzymuje atak Pawła Adamajtisa (2:0). Pawliński atakuje po bloku zdobywając pierwszy punkt dla drużyny AZSu, jednak błąd na zagrywce popełnia Adamajtis (1:3). Libero bełchatowian-Paweł Zatorski nie radzi sobie z obroną piłki, która wpada w boisko. Na odrobienie strat nie pozwala Politechnice Wytze Kooistra. Dużo gry środkiem po obydwu stronach siatki, o czas dla Warszawy prosi Jakub Bednaruk. Serię punktową Skry przerywa Paweł Adamajtis atakiem ze skrzydła, jednak w kolejnej akcji zostaje powstrzymany przez podwójny blok (9:4). Zagrywka Michała Bąkiewicza zatrzymuje się na siatce, Michał Winiarski atakuje w taśmę (9:6). Punktowy serwis Daniela Plińskiego oraz seria jego trudnych zagrywek umożliwiają Skrze powiększenie prowadzenia. Marcin Nowak nie trafia w boisko (7:13). Blok Mariusza Wlazłego i Wytze Kooistry daje bełchatowianom pierwszą piłkę setową. Mecz kończy się błędem gości (15:7).

PGE Skra Bełchatów – AZS Politechnika Warszawska 3:2 (22:25, 25:14, 23:25, 25:18, 15:7)

MVP: Daniel Pliński

Stan rywalizacji: 1:0 dla PGE Skry Bełchatów

Skra Bełchatów: Daniel Pliński, Wytze Kooistra, Konstantin Cupković, Paweł Woicki, Michał Winiarski, Aleksandar Atanasijević, Paweł Zatorski (L) oraz Dante Boninfante, Mariusz Wlazły, Michał Bąkiewicz, Karol Kłos

AZS Politechnika Warszawska: Maciej Pawliński, Marcin Nowak, Paweł Siezieniewski, Fabian Drzyzga, Grzegorz Szymański, Maciej Zajder, Maciej Olenderek (L) oraz Krzysztof Wierzbowski, Paweł Adamajtis, Nemanja Stefanović, Dawid Dryja