ONICO Warszawa nie skorzysta z transferu medycznego

ONICO Warszawa nie skorzysta z transferu medycznego

41
0
PODZIEL SIĘ

ONICO Warszawa w kluczowych meczach obecnych rozgrywek nie będzie mogła skorzystać z pomocy Bartosza Kurka. Najlepszy polski atakujący doznał kontuzji pleców i czeka go dłuższa przerwa od gry. Stołeczny klub starał się o możliwość wykonania transferu medycznego, jego prośba została jednak odrzucona.

 

Zobacz, co pisaliśmy o kontuzji Bartosza Kurka

 

Jeszcze na dwie godziny przed spotkaniem z ONICO Warszawa włodarze Polskiej Ligi Siatkówki mówili, że Bartosz Kurek będzie w spełniał warunki transferu medycznego. Głośno mówił o tym nawet rzecznik ligi. Ostatecznie po interpretacji zleconej niezależnej kancelarii prawnej okazało się, że Bartosz Kurek nie rozegrał wymaganej liczby setów. Wbrew temu, jak interpretowali przepisy włodarze PLS, okazało się, że procentowa liczba setów rozegranych przez zawodnika musi być liczona od początku sezonu, a nie od kiedy gracz występuje w szeregach danego klubu.

 

Transferem medycznym miał zostać Maciej Muzaj, którego obowiązywał jeszcze kontrakt z Treflem Gdańsk. Umowa została jednak wcześniej rozwiązana, a atakujący podpisał kontrakt z ONICO Warszawa. Ostatecznie okazało się, że po interpretacji wykonanej przez kancelarię prawną, do transferu medycznego nie może dojść i trener Stephane Antiga będzie mógł skorzystać tylko z jednego nominalnego.

 

 

 

Oświadczenie PLS w sprawie transferu medycznego ONICO Warszawa:

 

 

Zarząd Polskiej Ligi Siatkówki SA, w związku ze złożoną kwestią przyznania prawa do ewentualnego transferu medycznego dla drużyny ONICO Warszawa, za kontuzjowanego Bartosza Kurka, zlecił w związku z tym niezwłoczne przygotowanie opinii prawnej przez jedną z renomowanych kancelarii. Poniżej treść kluczowych fragmentów tej opinii:

 

„W ocenie Kancelarii, zgodnie z literalnym brzmieniem § 63 ust. 6 Regulaminu, kwalifikacja zawodnika jako podstawowego zawodnika drużyny powinna być dokonywana w odniesieniu do wszystkich meczów drużyny, rozegranych przez drużynę od dnia rozpoczęcia danego sezonu rozgrywek do dnia wystąpienia przez klub z wnioskiem o przeprowadzenie transferu medycznego. Interpretacja pojęcia „podstawowy zawodnik drużyny” powinna w tym przypadku odnosić się do znaczenia i roli jaką zawodnik odegrał w ramach wszystkich meczów rozegranych przez drużynę w trakcie trwania sezonu.

 

Przyjęcie odmiennej interpretacji przepisu § 63 ust. 6 Regulaminu prowadziłoby do wniosku, że za podstawowego zawodnika drużyny, kwalifikującego się do przeprowadzenia transferu medycznego, mógłby zostać uznany zawodnik, który w trakcie trwania sezonu zmienił przynależność klubową do nowego klubu i rozegrał w nowym klubie jeden mecz (wobec rozegrania przez drużynę znacznej ilości meczów od początku rozpoczęcia sezonu rozgrywek), podczas którego odniósł kontuzję, powodującą niezdolność do uczestniczenia w rozgrywkach sportowych w dalszej części sezonu.
W ocenie Kancelarii nie jest prawidłowa wykładnia rozszerzając przepisu § 63 ust. 6 Regulaminu, zgodnie z którą, w przypadku zmiany przez zawodnika przynależności klubowej w trakcie trwania sezonu, kwalifikacja zawodnika jako podstawowego zawodnika drużyny powinna odbywać się od momentu uprawnienia tego zawodnika do nowego klubu.
Zawodnik Bartosz Kurek od dnia uprawnienia do gry w ONICO Warszawa wystąpił w pierwszej szóstce drużyny w 13 meczach oraz uczestniczył w grze na boisku w 42 setach, wobec rozegrania przez ONICO Warszawa od początku sezonu rozgrywek 24 meczów.

 

Biorąc pod uwagę liczbę meczów, w których Bartosz Kurek wystąpił w pierwszej szóstce drużyny w stosunku do wszystkich meczów ONICO Warszawa, rozegranych w sezonie rozgrywek 2018/2019, Zawodnik ten w świetle przepisów Regulaminu nie powinien zostać uznany za podstawowego zawodnika drużyny, co powoduje, że nie jest możliwe przeprowadzenie transferu medycznego tego Zawodnika”.

 

W związku z powyższym Zarząd Polskiej Ligi Siatkówki SA stwierdza, że zgodnie z Regulaminem Profesjonalnego Współzawodnictwa, nie jest możliwe przeprowadzenie transferu medycznego za kontuzjowanego Bartosza Kurka.

 

 

 

Źródło: plusliga.pl/opracowanie własne

BRAK KOMENTARZY