Nowy trener reprezentacji został wybrany. Heynen poprowadzi Polaków!

Nowy trener reprezentacji został wybrany. Heynen poprowadzi Polaków!

277
0
PODZIEL SIĘ

Zagadka, która od kilku miesięcy spędzała kibicom sen z powiek, została rozwiązana. Polski Związek Piłki Siatkowej oficjalnie ogłosił, że nowym selekcjonerem reprezentacji Polski mężczyzn został Vital Heynen. Przed Belgiem od razu w tym roku stoi trudne zadanie – reprezentacja Polski będzie walczyła we wrześniu o obronę tytułu mistrzów świata.

 

Długi wybór

 

Po fatalnym sezonie pod wodzą trenera Ferdinando De Giorgiego, a następnie porażce w mistrzostwach Europy, Polski Związek Piłki Siatkowej zakończył z nim współpracę. Reprezentacja Polski została bez szkoleniowca przed najważniejszym sezonem w ciągu ostatnich lat, w którym imprezą docelową będą włosko-bułgarskie mistrzostwa świata, a biało-czerwoni będą bronić tytułu. Po zwolnieniu Włocha mówiło się, że tym razem Związek postawi na Trenera-Polaka, ale ostatecznie działacze zdecydowali się dopuścić do konkursu obcokrajowców – Vitala Heynena, a później Marcelo Mendeza. Mimo pełnej liczby kandydatów i złożonego przez nich kompletu dokumentów, włodarze PZPS nie podejmowali decyzji, utrzymując wszystkich w niepewności. Przełom w sprawie nastąpił dziś po oficjalnym ogłoszeniu Vitala Heynena nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Kontakt nowego trenera obowiązywać będzie do Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020.

 

 

Nie pierwszy raz w Polsce

 

Dla belgijskiego szkoleniowca to nie będzie pierwsze zetknięcie z polska siatkówką. Przypomnijmy, że Vital Heynen w latach 2013-2015 prowadził ówczesną drużynę Transferu Bydgoszcz, z którą jednak nie osiągnął spektakularnych rezultatów – w pierwszym sezonie (2013-2014) poprowadził bydgoski zespół do dziewiątego miejsca w PlusLidze, a rok później do piątego.

 

 

Doświadczenie wygrało?

 

Vital Heynen ma na swoim koncie współpracę zarówno z zespołami narodowymi, jak i ligowymi. W latach 2005-2012 prowadził zespół Noliko Maaaseik, z którym czterokrotnie sięgnął po mistrzostwo Belgii i raz po wicemistrzostwo. Pięciokrotnie zdobył z nią Puchar Belgii, a czterokrotnie Superpuchar. Ponadto w 2008 roku poprowadził belgijską ekipę do srebrnego, a w roku 2010 do brązowego medalu w Pucharze CEV. Przez rok współpracował z zespołem Ziraat Bankasi Ankara, z którym jednak nie osiągnął satysfakcjonujących wyników. Z drużyną Tours VB wywalczył w 2015 roku Puchar Francji. Aktualnie nowy selekcjoner reprezentacji Polski prowadzi sukcesywnie drużynę VfB Friedrichshafen, z którą dwukrotnie zdobył Superpuchar Niemiec i raz Puchar Niemiec. Obecnie wicemistrzowie Niemiec po czternastu rozegranych meczach są liderem tabeli niemieckiej Bundesligi.

 

W latach 2012-2016 współpracował z reprezentacją Niemiec, z którą zdobył brązowy medal Mistrzostw Świata w 2014 roku. W ubiegłym sezonie kadrowym prowadził reprezentację Belgii, która podczas zeszłorocznych mistrzostw Europy w Polsce okazała się objawieniem turnieju, ale ostatecznie zajęła czwarte miejsce. Teraz przyszedł czas na kolejne wyzwanie, jakim bez wątpienia jest budowa, a następnie współpraca z reprezentacją Polski.

 

 

 

Źródło: wwww.pzps.pl/informacja własna

BRAK KOMENTARZY