Matchball tygodnia: Nie ma nudy w ligach, a w Polsce dodatkowo nie...

Matchball tygodnia: Nie ma nudy w ligach, a w Polsce dodatkowo nie ma mocnych na mistrzów

215
0

W PlusLidze strasznie się wszystko tasuje i tutaj każdy walczy o punkty i każdy może wygrać. Nawet sobie nie wyobrażacie jak mi odpowiada taki poziom emocji w lidze, bo naprawdę drużyny pokazują się z jak najlepszej strony, a wszystko determinuje tegoroczny system rozgrywek, w których cały czas niepokonani są – jak na mistrzów przystało – siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle.

PlusLiga nie zwalnia!

W minionym tygodniu wiele się wydarzyło i nie tylko w weekend, bo już na tygodniu dotarły do nas doniesienia z lig zagranicznych. Jednak zacznę trochę bardziej od tych doniesień krajowych.

W piątek rozpoczęła się już ósma kolejka PlusLigi, a tego dnia zostały rozegrane dwa spotkania. W pierwszym z nich siatkarze Jastrzębskiego Węgla pokonali w trzech setach na własnym terenie ekipę Cuprum Lubin, narzucając od początku swój rytm gry.

W kolejnym meczu drużyna Trefla Gdańsk podejmowała ekipę Espadonu Szczecin. Ten pojedynek od początku zapowiadał się emocjonująco nie tylko ze względu na prezentowany przez obie drużyny poziom. W zespole ze Szczecina gra dwóch byłych siatkarzy z Trójmiasta. Bartosz Gawryszewski oraz Bartłomiej Kluht powrócili do Gdańska w wielkim stylu, a ten drugi zgarnął nawet statuetkę MVP. W meczu tak jak się spodziewaliśmy nie zabrakło ciekawych wymian, jednak szalę zwycięstwa przechylili na swoją korzyść szczecinianie zapisując na swoim koncie trzy punkty.

Przypomnij sobie, jak przebiegał pojedynek w gdańskiej Ergo Arenie

Asseco Resovia Rzeszów podejmowała ekipę Indykpolu AZS-u Olsztyn. Po ostatniej wygranej z Jastrzębskim Węglem olsztynianie byli stawiani w roli faworyta meczu na Podpromiu, choć chyba każdy spodziewał się emocji, bo jednak mimo porażki rzeszowian z ekipą Trefla Gdańsk, wiadomo, że są silną drużyną. Pomimo dwóch kontuzji w zespole okazało się, że siatkarze z Rzeszowa nie zamierzali pozwolić rywalom na zdobycie inicjatywy w meczu. Już w pierwszym secie wypracowali sobie przewagę, którą utrzymywali do końca. Rozgromili rywali zagrywką, której olsztynianie nie zdołali dobrze przyjmować. W wyniku braku przyjęcia Paweł Woicki miał ograniczone możliwości na rozegraniu, co wykorzystywali gospodarze. Chociaż w trzeciej partii gracze Indykpolu AZS-u Olsztyn w końcówce odrobili wysoką stratę do przeciwników, doprowadzając do remisu (24:24), nie zdołali jednak przejąć inicjatywy w tym meczu. Rzeszowianie zainkasowali zatem trzy punkty do tabeli. Statuetką MVP został uhonorowany Michał Kędzierski, który rozegrał kapitalne spotkanie i w pełni zasłużył na wyróżnienie. Wykorzystał swoją szansę!

Przypomnij sobie przebieg meczu na Podpromiu

A cały czas niepokonaną drużyną w lidze pozostaje ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Mistrzowie Polski w ósmej kolejce spotkań podejmowali zespół ONICO Warszawa. Kędzierzynianie kontrolowali spotkanie i to oni triumfowali w pierwszych dwóch setach, wykorzystując nieuwagę i słabszą dyspozycję przeciwników. W  trzecim secie warszawianie powrócili do walki, przedłużając swoje szanse w tym pojedynku, lecz to nie wystarczyło na tak dysponowanych mistrzów Polski. Komplet punktów pozostał w Kędzierzynie-Koźlu. Mistrzowie trzymają zatem tzw. fason, udowadniając, że są w dobrej formie i nie będzie łatwo ich zdetronizować.

Przeczytaj, jak wyglądało spotkanie mistrzów Polski z warszawianami

Doniesienia z Włoch

We włoskiej Serie A w minionym tygodniu rozegrano już piątą kolejkę spotkań. W tej rundzie doszło do tzw. bratobójczego pojedynku pomiędzy zespołem BCC Castellana Grotte, w którym występuje Miłosz Hebda a drużyną Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia, gdzie z kolei gra Damian Domagała. Obaj siatkarze zagrali w tym spotkaniu, choć nie pojawili się w wyjściowej szóstce. Po tie-breaku górą w tym pojedynku okazała się drużyna atakującego, a sam zawodnik zanotował na jej korzyść siedem punktów z czego dwa zdobył blokiem.

Przeczytaj podsumowanie piątej kolejki ligi włoskiej

Polski rozgrywający także triumfuje

W lidze irańskiej kolejne zwycięstwo zanotowała ekipa Sarmayeh Bank, w której występuje Łukasz Żygadło. Obrońcy tytułu mistrzów mają na swoim koncie już pięć wygranych spotkań i komplet punktów.

Przeczytaj podsumowania dotychczasowych zmagań zespołu Łukasza Żygadło

Polak na południowej półkuli

Swoje zmagania w lidze argentyńskiej rozpoczął Zbigniew Bartman. Jego zespół, UPCN San Juan Voley Club, zanotował pierwsze zwycięstwo za trzy punkty do tabeli, a polski przyjmujący zdobył dla swojej drużyny czternaście punktów. Ponadto zaprezentował aż 80% grę w przyjęciu! W klasyfikacji najlepiej punktujących zawodników Polak uplasował się na czwartej pozycji.

Zapoznaj się z podsumowaniem zmagań zespołu Zbigniewa Bartmana w pierwszej kolejce

Polski akcent w Japonii

Kolejne dobre występy w lidze japońskiej zanotował Michał Kubiak. W ten weekend zespół Panasonic Panthers rozegrał dwumecz z ekipą JT Thunders, zwyciężając w pierwszym z nich, lecz w kolejnym musiał uznać wyższość przeciwników. W sobotnim starciu kapitan reprezentacji Polski zanotował jedenaście punktów na konto swojego zespołu, atakując ze skutecznością 50%, a do tego dołożył grę w przyjęciu na poziomie 58,8% skuteczności. W niedzielnym pojedynku Polak zdobył dwadzieścia jeden punktów przy 52,9% skuteczności.

Zapoznaj się z podsumowaniem występów drużyny Michała Kubiaka w czwartej kolejce ligi japońskiej

Wieść niemiecka

W minioną środę rozpoczęła się czwarta kolejka spotkań niemieckiej BundesLigi, gdzie Berlin Recycling Volleys podejmował ekipę TV Rottenburg. Pozostałe cztery mecze odbyły się w weekend i jedynie w jednym meczu doszło do podziału punktów. Zespół Bartłomieja Bołądzia w trzech setach rozprawił się z drużyną Volleyball Bisons Bühl, a polski atakujący zanotował na korzyść swojego zespołu czternaście punktów przy 67% skuteczności w ataku.

Przeczytaj podsumowanie czwartej kolejki Bundesligi

„Zastępstwo”

Bartosz Kurek rozegrał pierwsze spotkanie w barwach Ziraat Bankasi Ankara. W ósmej kolejce ligi tureckiej zespół, w którym występuje dwóch Polaków, odniósł kolejne zwycięstwo, umacniając się na pozycji lidera. Polski przyjmujący zdobył dla swojego zespołu trzynaście punktów, notując dobry występ po przerwie w grze.

Zapoznaj się z podsumowaniem ósmej kolejki ligi tureckiej

Zarówno w PlusLidze, jak i w ligach zagranicznych, zespoły nie zwalniają tempa, dostarczając kibicom wielu pozytywnych wrażeń. Już w środę siatkarze Jastrzębskiego Węgla rozpoczną kwalifikacji do Ligi Mistrzów, a to oznacza jeszcze większą ilość emocjonującej – miejmy nadzieję – siatkówki.