Lukas Kampa: „Musimy być bardziej kreatywni jako zespół”

Lukas Kampa: „Musimy być bardziej kreatywni jako zespół”

145
0
PODZIEL SIĘ

Reprezentacja Niemiec nieudanie rozpoczęła tegoroczne rozgrywki Ligi Narodów, podczas turnieju w Kraljevie przegrywając wszystkie trzy spotkania i nie zdobywając ani jednego punktu. „Powinniśmy lepiej rozwiązywać trudne sytuacje” – powiedział po pierwszym weekendzie rywalizacji Lukas Kampa, kapitan niemieckiej kadry.

 

Czas Siatkówki: Początek Siatkarskiej Ligi Narodów nie był udany w waszym wykonaniu. Z czego wynikało to, że mimo iż mieliście dobre fragmenty gry, nie potrafiliście zdobyć żadnych punktów?

 

Lukas Kampa: Może przyczyna naszego słabego startu jest w tym, że gramy z najlepszymi zespołami świata?

 

 

Jak widać po reformie Ligi Światowej na Ligę Narodów wy też znaleźliście się w gronie tych „najlepszych”.

 

Jeśli spojrzymy na to, jak zaprezentowaliśmy się w tych pierwszych spotkaniach Ligi Narodów, mógłbym powiedzieć, że nie jesteśmy. Czasami potrafimy utrzymać poziom jaki powinniśmy, a czasami zdecydowanie nam to nie wychodzi i nie gramy tak na przestrzeni całego meczu. To jest coś, czego powinniśmy się nauczyć, a będzie to zdecydowanie trudne do zrobienia. To będzie nasz główny cel na ten sezon i coś, na czym musimy się szczególnie skupić.

 

 

Macie już sprecyzowane na czym szczególnie musicie się skupić, żeby poprawić grę?

 

Wydaje mi się, że musimy być bardziej kreatywni jako zespół. Powinniśmy lepiej rozwiązywać trudne sytuacje i zdobywać z nich punkty, co nam nie wychodzi. Póki co tylko próbujemy utrzymywać kontakt z piłką i staramy się z tego punktować mniej lub bardziej skutecznie. To nie wystarczy. Musimy znajdywać więcej rozwiązań w tych trudnych sytuacjach i we wszystkich aspektach gry. Na razie nie jesteśmy w stanie znaleźć jednego konkretnego elementu. Wszystko, obrona, przyjęcie, blok, cała dyscyplina w akcji jest ważna i do poprawienia. Ciężko jest wskazać tylko jedną rzecz, bardziej chodzi o całość, ideę tego, jak powinniśmy grać i w jaki sposób wychodzić z trudnych sytuacji.

 

 

W zespole jest jednak wielu młodych i nowych zawodników, którzy muszą zgrać się z tymi bardziej doświadczonymi.

 

Zbudowanie prawdziwego zespołu i granie jako drużyna zdecydowanie jest naszym najważniejszym celem na ten sezon. Dla niektórych z tych zawodników, których mamy teraz w kadrze, to nie jest poziom, na jakim codziennie pracują, jaki mają podczas przygotowań do meczów ligowych. Oni muszą się dowiedzieć, jak to działa na takim poziomie i mam nadzieję, że przystosują się do niego tak szybko, jak to tylko będzie możliwe.

 

 

Liga Narodów jest dla was swojego rodzaju okazją do zgrania się ze sobą?

 

Niestety Liga Narodów jest naszym jedynym turniejem w tym roku, ponieważ nie zakwalifikowaliśmy się do wrześniowych mistrzostw świata. Na pewno chcemy dać z siebie wszystko podczas tych rozgrywek i przy okazji ulepszyć swoją grę i ogólny wygląd całego zespołu, co do tej pory nam się nie udało.

 

 

Powoli zaczynacie myśleć przyszłościowo, o kolejnym sezonie, a następnie Igrzyskach Olimpijskich?

 

Ja osobiście w ogóle nie myślę o tym, co będzie w kolejnym sezonie. Skupiam się tylko na tym, że gramy w Lidze Narodów i musimy koncentrować się tylko na kolejnych meczach, tylko to powinniśmy robić.

 

 

Czyli liczy się tylko ten rok?

 

Każdy zespół, federacja czy trener na pewno myśli w cyklach olimpijskich, to na pewno i temu nie można zaprzeczyć. Nie myślmy o przyszłym roku czy o kolejnych latach, skupiamy się tylko na następnym meczu, który musimy zagrać.

 

 

 

Z Lukasem Kampą rozmawiała Olga Król

BRAK KOMENTARZY