Liga turecka: Udany powrót Bartosza Kurka. Ziraat Bankasi umacnia swoją pozycję

222
0

Ósma kolejka zmagań na tureckich parkietach nie przyniosła kibicom zbyt wielu emocji. Wszystkie spotkania, oprócz jednego starcia zakończyły się już w trzech setach. Tym razem w zespole Ziraatu Bankasi zamiast Dawida Konarskiego zagrał Bartosz Kurek, który zapisał na swoim koncie bardzo dobry występ po długiej absencji, a jego klub pozostaje liderem tabeli.

W pierwszym ze spotkań siatkarze Halkbanku Ankara pewnie pokonali rywali z Arkas Spor Izmir. Trzysetowa walka w całości przebiegała pod dyktando podopiecznych Tanera Atika, którzy dominowali nad przeciwnikami w każdym elemencie. Głównym atutem zawodników z Ankary była zagrywka. Bezpośrednio z zagrywki punktowali oni aż dziesięć razy, przy tylko trzech asach serwisowych rywali. Gracze obu drużyn podobnie punktowali blokiem, w którym o jedno „oczko” lepsi byli zawodnicy Arkasu Spor Izmir (8). W spotkaniu zdecydowanie wyróżniał się gracz drużyny zwycięskiej, Fernando Hernandez, który zdobył dziewiętnaście punktów w całym meczu, w tym dwa razy zagrał asa serwisowego. Po drugiej stronie siatki najlepiej zagrał Gokhan Gokgoz, który zapisał na swoim koncie dziewięć „oczek”, w tym jedno zagrywką.

Halkbank Ankara – Arkas Spor Izmir 3:0 (25:18, 25:21, 25:17)

W meczu pomiędzy Besiktas Stambuł i Maliye Piyango również zabrakło emocji. Spotkanie zakończyło się po trzech setach na korzyść graczy Maliye Piyango, a jedynie w trzeciej partii gospodarze zdołali nawiązać walkę z rywalami, ale nie udało im się odnieść zwycięstwa. Duża różnica w jakości przyjęcia miała spory wpływ na wygraną. Goście przyjmowali na poziomie 56%, a przeciwnicy tylko ze skutecznością 38%. Można było zauważyć także różnicę w skuteczności zagrywki. Zwycięzcy zagrali osiem asów serwisowych przy tylko jednym rywali. W meczu najlepiej punktującym zawodnikiem był Oliver Venno z zespołu gości i zapisał przy swoim nazwisku szesnaście punktów, w tym aż pięć asów serwisowych. Po drugiej stronie boiska nieco słabiej spisał się Batuhan Avci z dziesięcioma punktami na swoim koncie.

Besiktas Stambuł – Maliye Piyango 0:3 (15:25, 13:25, 24:25)

W meczu wyjazdowym siatkarze Ziraatu Bankasi pewnie pokonali Afyon Belediyesi Yuntas w trzech setach. tym razem w spotkaniu nie wystąpił Dawid Konarski, ale godnie zastąpił go powracający do zdrowia Bartosz Kurek. Bardzo dobra gra blokiem gości pomogła im w zwycięstwie. Siatkarze Ziraatu Bankasi zdobyli w tym elemencie dziewięć punktów, a rywale cztery „oczka”. Gospodarze lepiej zaś spisali się w przyjęciu, odbierając piłki ze skutecznością 53%, a ich przeciwnicy ze skutecznością 44%, ale to nie pomogło  w zwycięstwie. Tym razem najlepiej punktującym graczem Ziraatu Bankasi, jak i całego meczu był Bartosz Kurek. Polak zapisał na swoim koncie trzynaście punktów. Polski zawodnik zagrał jednego asa serwisowego i cztery razy punktował blokiem. W przeciwnym zespole najwięcej punktów zdobył Oguzhan Tarakci z ośmioma „oczkami” przy swoim nazwisku.

Afyon Belediyesi Yuntas – Ziraat Bankasi 0:3 (19:25, 18:25, 19:25)

Najbardziej zaciętym spotkaniem tej kolejki był mecz pomiędzy Inegolem Belediyesi i Fenerbahce Stambuł. Zwycięstwo przypadło drużynie gości, ale pierwsza partia zakończyła się dopiero po grze na przewagi, a w drugim secie górą byli gospodarze. Pozostałe odsłony należały już do graczy Fenerbahce Stambuł. Spotkanie było wyrównane pod względem gry blokiem oraz zagrywki. Siatkarze zespołu zwycięskiego punktowali tymi elementami kolejno jedenaście i sześć razy. Gracze po drugiej stronie siatki punktowali odpowiednio w tych elementach dwanaście i pięć razy. Najlepiej punktującym zawodnikiem meczu był siatkarz Inegolu Belediyesi, Niels Klapwijk, który zapisał na swoim koncie dwadzieścia jeden „oczek”, w tym trzy asy serwisowe. Po drugiej stronie boiska tylko punkt mniej zdobył Jurii Gladyr, ale zagrał on jednego asa serwisowego i cztery razy punktował blokiem.

Inegol Belediyesi – Fenerbahce Stambuł 1:3 (26:28, 25:20, 18:25, 22:25)

Kolejną porażkę na swoim koncie zapisali siatkarze beniaminka ligi tureckiej, TKD K.Enerji G.Hane Torul Genclik. W meczu wyjazdowym przegrali w trzech partiach z siatkarzami Jeopark Kula Belediyesi. Gospodarze świetnie zagrali w przyjęciu, przyjmując ze skutecznością na poziomie 71%, a ich przeciwnicy tylko ze skutecznością 45%. Zawodnicy obu drużyn zdobyli po trzy punkty bezpośrednio z zagrywki. Najlepszą formę w meczu pokazał siatkarz zespołu gospodarzy, Jose Luan Weber. Zdobył on dla swojej drużyny osiemnaście punktów, zagrywając jednego asa serwisowego i dwa razy skutecznie blokując atak z drugiej strony parkietu. Po drugiej stronie siatki najlepiej pokazał się Emin Yildiran z jedenastoma punktami w meczu i jednym blokiem punktowym.

Jeopark Kula Belediyesi – TKD K.Enerji G.Hane Torul Genclik 3:0 (25:22, 25:13, 25:18)

Mecz zamykający ósmą kolejkę pomiędzy siatkarzami Istambuł BBSK i Galatasaray HDI Sigorta Stambuł również zakończył się w trzech setach. Pomimo dosyć wyrównanej walki siatkarze Istambul BBSK zapisali na swoim koncie trzy punkty nie tracąc nawet jednego seta.

Istambuł BBSK – Galatasaray HDI Sigorta Stambuł 3:0 (25:21, 25:21, 25:23)

Źródło: tvf-web.dataproject.com/opracowanie własne