Liga Narodów: Biało-czerwoni kończą fazę interkontynentalną zwycięstwem

18
0

Na zakończenie turnieju w Niemczech reprezentacja Polski, która była już pewna udziału w Final Six, po trzech setach pokonała kadrę Portugalii. Biało-czerwoni nie mieli większych problemów z pokonaniem rywali, którzy tylko w drugim secie zdołali przekroczyć granicę dwudziestu punktów. To jedenaste zwycięstwo Polaków w fazie interkontynentalnej.

Mecz rozpoczęli Portugalczycy od błędu Caique Oswaldo Ferreiry Da Silvy w polu serwisowym (1:0), ale w kolejnej akcji stracone „oczko” odrobił Lourenco Martins (1:1). Między zespołami od pierwszych piłek nawiązała się wyrównana gra, w której żadna z drużyn nie mogła wyjść na wyższe prowadzenie niż jeden punkt. Na pierwszej przerwie technicznej minimalne prowadzenie obejmowali Portugalczycy (8:7), ale po wznowieniu gry trzy punkty z rzędu zdobyli biało-czerwoni (10:8). Kolejne „oczko” na ich korzyść poskutkowało zaś przerwą na żądanie trenera portugalskiego zespołu (11:8). Portugalczycy walczyli o odrobienie start, lecz przewagę utrzymywali po swojej stronie Polacy. Punkt bezpośrednio po zagrywce Mateusza Bieńka powiększył ją do czterech „oczek” (15:11), a następnie podopieczni trenera Vitala Heynena prowadzili na drugim czasie technicznym (16:13). Błąd przyjęcia po stronie portugalskiej ponownie dał biało-czerwonym czteropunktowe prowadzenie (17:13), które utrzymywali w kolejnych akcjach. Kontrolowali grę w inauguracyjnej odsłonie, zaś graczom z Portugalii nie pomógł nawet drugi czas na żądanie szkoleniowca (21:16). Polacy pewnie zmierzali do zwycięstwa, co nastąpiło po ataku Macieja Muzaja (25:18).

Drugiego seta zespoły zainaugurowały wymianą „oczek” (1:1), nawiązując ze sobą grę punkt za punkt. As serwisowy Mateusza Bieńka jeszcze przed obowiązkową pauzą w grze wyprowadził biało-czerwonych na dwupunktowe prowadzenie (6:4), a następnie Polacy prowadzili na pierwszej przerwie technicznej (8:5). Po powrocie na boisko Portugalczycy momentalnie odrobili stracone punkty (8:8), a w dalszej kolejności zdobyli cztery punkty z rzędu (12:10). Polacy po raz kolejny szybko odzyskali stracone „oczka” (13:13), jednak na drugim czasie technicznym na prowadzeniu w dalszym ciągu znajdowali się siatkarze z Portugalii (16:14). W decydującej fazie seta utrzymywali po swojej stronie minimalny komfort bezpieczeństwa, ale biało-czerwoni dość szybko wyrównali wynik, po punkcie zdobytym przez Bartosza Bednorza (17:17). Skuteczny blok Marcina Janusza i Mateusza Bieńka wyprowadził Polaków na prowadzenie (20:19), na co zareagował szkoleniowiec portugalskiego zespołu. Nie zatrzymało to Polaków, którzy powiększyli swoją przewagę do czterech „oczek” (23:19) i nie trzeba było czekać na drugą przerwę dla trenera reprezentacji Portugalii. Ta także nie przyniosła oczekiwanych efektów i ostatecznie druga partia również padła łupem biało-czerwonych (25:21).

Trzecią partię od trzypunktowego prowadzenia rozpoczęli biało-czerwoni (3:0). Portugalczycy przystąpili do gry, ale na prowadzeniu cały czas utrzymywali się Polacy. Trzypunktowa przewaga na korzyść biało-czerwonych poskutkowało przerwą na żądanie trenera reprezentacji Portugalii (5:2), ale ta nie przyniosła oczekiwanych efektów – na pierwszej przerwie technicznej siatkarze reprezentacji Polski prowadzili aż sześcioma punktami (8:2). Następnie utrzymywali bezpieczną przewagę, choć przeciwnicy walczyli o powrót do gry. Zmniejszyli straty do dwóch „oczek” (11:13), ale Polacy nie pozwolili na więcej, prowadząc także na drugim czasie technicznym (16:13). Chociaż Portugalczycy złapali kontakt z rywalami (15:16), ci odrobili wyższą przewagę (18:15). Kontrolowali końcową część trzeciej partii i ostatecznie przypieczętowali zwycięstwo w całym meczu (25:20).

Polska – Portugalia 3:0 (25:18, 25:21, 25:20)

Polska: Marcin Komenda, Łukasz Kaczmarek, Mateusz Bieniek, Bartosz Bednorz, Piotr Łukasik, Norbert Huber, Damian Wojtaszek (libero) oraz Aleksander Śliwka, Marcin Janusz, Maciej Muzaj

Portugalia: Valdir Sequeira, Nuno Teixeira, Phelipe Martins, Lourenco Martins, Cainque Oswaldo Ferreira Da Silva, Miguel Tavares Rodrigues, Gil Pereira (libero) oraz Tiago Da Silva Violas, Alexandre Ferreira