LE: Reprezentacja Estonii wygrywa w trzech setach i sięga po złoto!

704
0

Reprezentacja Estonii w półfinale Ligi Europejskiej pokonała kadrę Bułgarii, natomiast Macedończycy wygrali starcie z Austrią. W meczu o złoto wyraźnie lepiej spisali się siatkarze Gheorghe Cretu, którzy pokonali rywali z Macedonii w trzech setach i sięgnęli po swój pierwszy złoty medal Ligi Europejskiej.

Mecz o złoty medal Ligi Europejskiej rozpoczął się od wyrównanej gry, a następnie na dwupunktowe prowadzenie wyszli gracze z Estonii (5:3), którzy powiększyli je na przerwie technicznej (8:5). Podopieczni Gheorghe Cretu cały czas byli lepsi o trzy punkty (11:8) i dzięki skutecznemu blokowi mieli już pięć „oczek” więcej na swoim koncie (15:10). Estończycy nie zwalniali tempa (17:11) i cały czas przeważali na boisku (21:15), zmierzając po pewne zwycięstwo w premierowej odsłonie (23:17), wygrywając 25:19.

Estończycy drugiego seta rozpoczęli od mocnego uderzenia (6:0), cały czas przeważając na boisku (9:2). Macedonia nie była w stanie odrobić strat z początku tej partii (6:14) i przegrywała na drugim czasie technicznym 7:16, nie będąc w stanie nawet minimalnie zmniejszyć dystansu (11:20). Robert Taht popisał się mocną zagrywką, która pozwoliła na wyprowadzenie kolejnej skutecznej kontry (22:11), a po błędzie rywali jego zespół miał pierwszą piłkę setową (24:13), którą natychmiast wykorzystał (25:13).

Początek trzeciej partii był o wiele bardziej wyrównany (4:4), a dwupunktowe prowadzenie zapewnili sobie Macedończycy (7:5), utrzymując je na pierwszym regulaminowym czasie (8:6). Zespół Estonii doprowadził do remisu (9:9), a chwilę potem wypracował sobie przewagę (12:11), powiększając ją dzięki udanej zagrywce (15:13). Na tablicy wyników utrzymywał się rezultat korzystny dla zespołu Gheorghe Cretu (18:16), ale rywalom udało się doprowadzić do remisu (18:18), jednak popełniony błąd sprawił, że znów tracili do rywali dwa „oczka” (19:21). Pomylili się również siatkarze z Estonii (21:20), ale dwupunktowy zapas dał im piłkę na wagę złota (24:22), a błąd w polu zagrywki rywali doprowadził do końca tego spotkania (25:23).

Macedonia – Estonia 0:3 (19:25, 13:25, 23:25)

Macedonia: Gjoko Josifov, Nikola Gjorgiev, Filip Despotovski, Aleksandar Ljaftov, Filip Klopcheski, Vase Mihailov, Darko Angelovski (L) oraz Dejan Simovski, Gjorrgi Gjorgiev

Estonia: Keith Pupart, Ardo Kreek, Kert Toobal, Renne Teppan, Robert Taht, Andri Agnits, Rait Rikberg (L) oraz Denis Losnikov (L), Olivier Venno