Kwal. do MŚ, gr. G: Belgowie wywalczyli awans na przyszłoroczną imprezę

263
0

Ostatni dzień zmagań w europejskich kwalifikacjach do mistrzostw świata miał wyłonić jedną ekipę, która zagra na przyszłorocznym turnieju. O awans bezpośrednio walczyli ze sobą Belgowie i Estończycy. Po dwóch wygranych seta to podopieczni Vitala Heynena zdobyli przepustkę na przyszłoroczny turniej.

W swoim ostatnim meczu Słowacy pokonali Hiszpanów 3:1. Pojedynek dobrze rozpoczęła reprezentacja Słowacji, która pewnie wygrała pierwszą odsłonę do 19. W drugiej partii hiszpańscy siatkarze zaczęli grać lepiej i zdołali wyrównać stan spotkania. Trzeci i czwarty set były bardzo zacięte, oba zespoły chciały zakończyć ten turniej zwycięstwem. Najbardziej wyrównana była trzecia partia, którą na przewagi wygrali Słowacy (31:29), którzy postawili kropkę nad i wygrywając także czwartą odsłonę. W ekipie słowackiej najwięcej punktów zdobył Tomas Krisko (18). Reprezentacja Słowacji dużo lepiej zaprezentowała się w elemencie przyjęcia. Blokiem obie drużyny zapisały po czternaście „oczek”, również w ataku obie reprezentacje zaprezentowały się podobnie.

Hiszpania – Słowacja 1:3 (19:25, 25:20, 29:31, 24:26)

Hiszpania: Angel Trinidad, Sergo Noda Blanco, Alejandro Vigil, Jorge Almansa, Jorge Fernandez Valcarcel, Gerard Osolio, Francisco Jose Fernandez Martinez (libero) oraz Miguel Angel Amo Fernandez Eche, Daniel Ruiz Posadas, Franciso Jose Ruiz, Juan Manuel Gonzalez, Augusto Renato Colito

Słowacja: Tomas Krisko, Peter Ondrovic, Filip Palgut, Peter Mlynarcik, Radoslav Presinsky, Tomas Halanda, Marian Vitko (libero) oraz Tomas Lampart, Daniel Koncal, Michal Petras, Marek Ludha, Julius Firkal

Pierwsza partia meczu Niemców z Białorusią była najbardziej zacięta, obie ekipy grały bardzo równo, a o zwycięstwie decydowała gra na przewagi. W końcu to podopieczni Andrei Gianiego zapisali ją na swoją korzyść. W dwóch kolejnych setach niemieccy siatkarze byli lepsi od przeciwnika i wygrali kolejno do 20 i 22. Niemiecki zespół do zwycięstwa poprowadził Noah Baxpohler, który zdobył siedemnaście punktów i Moritz Reichert, ten na swoje konto zapisał trzynaście „oczek”. Co ciekawe, zespół Białorusi zanotował więcej bloków – sześć, przy tylko dwóch rywala. Białorusini lepiej także atakowali, przyjęcie obie ekipy miały na podobnym poziomie. Dużą różnicę zrobiła zagrywka – Niemcy zaserwowali siedem asów, a białoruscy zawodnicy tylko dwa.

Niemcy – Białoruś 3:0 (29:27, 25:20, 25:22)

Niemcy: Christian Fromm, Moritz Reichert, Michael Andrei, Lukas Kampa, Daniel Malescha, Tobias Krick, Julian Zenger (libero) oraz Ruben Schott, Jan Zimmermann, Noah Baxpohler

Białoruś: Kanstantin Tsiushkevich, Pavel Audochanka, Alek Khmialeuski, Siarhei Busel, Maksim Marozau, Radzvion, Miskevich, Anton Sinhayeuski (libero) oraz Yury Martynau

Awans do mistrzostw świata rozstrzygnąć się miał w meczu Estonii z Belgią. Obie ekipy wyszły na to spotkanie bardzo zmobilizowane. Lepiej mecz rozpoczęli Estończycy, którzy od początku narzucili swoje tempo gry i wygrali 25:22. W drugiej partii sytuacja się odwróciła i to Belgowie dominowali na boisku (25:20). Podopieczni Vitala Heynena poszli na ciosem i zdominowali trzecią odsłonę, czym zapewnili sobie udział w mistrzostwach świata. Reprezentacja Belgii po wywalczeniu awansu zdominowała kolejnego seta i zwyciężyła w całym spotkaniu 3:1. Gert van Walle poprowadził dziś swój zespół do zwycięstwa, siatkarz zdobył trzynaście punktów, o dwa „oczka” mniej zapisał na swoje konto Sam Deroo. Po stronie estońskiej najlepszym zawodnikiem był Robert Taht (20 punktów), ale jeden dobrze grający zawodnik to było za mało na drużynę Belgii. Belgowie zaserwowali aż dwanaście asów serwisowych, lepsi byli także w przyjęciu i w ataku.

Estonia – Belgia 1:3 (25:22, 20:25, 19:25, 15:25)

Estonia: Ardo Kreek, Kert Toobal, Robert Taht, Oliver Venno, Andrus Raadik, Andri Aganitis, Rait Rikberg (libero) oraz Kristo Kollo, Timo Tammemaa, Renee Teppan, Andreas Toobal

Belgia: Bran van den Dries, Sam Deroo, Pieter Verhees, Simon van de Voorde, Matthias Valkiers, Tomas Rousseaux, Lowie Stuer (libero) oraz Ruben van Hirtum, Francois Lecat, Gert van Walle, Stijn D’Hulst