Kwal. do MŚ, gr. F: Finowie wygrali grupę, Hiszpanie na drugim miejscu

344
0

Ostatni dzień zmagań w Czechach rozpoczął się zaciętym, pięciosetowym pojedynkiem, który na swoją korzyść rozstrzygnęli siatkarze ze Szwecji. Reprezentacja Hiszpanii bez problemów pokonała Irlandczyków. Finlandia dzięki zwycięstwu za trzy punkty nad Czechami zapewniła sobie pierwsze miejsce w grupie.

Ostatni mecz Cypr zaczął od zwycięstwa w pierwszej partii 25:19. Także w drugiej odsłonie siatkarze z Cypru okazali się skuteczniejsi od szwedzkiej ekipy, ale ten set było dużo bardziej zacięty i rozgrywany na przewagi. Podobnie jak trzecia partia, ale tutaj to Szwedzi w decydującym momencie przeważyli szale zwycięstwa na swoją stronę (27:25). Reprezentacja Szwecji w kolejnej odsłonie od samego początku przejęła inicjatywę i nie oddała jej do końca wygrywając 25:21. W decydującym secie tylko na początku zespoły grały równo, później lepiej prezentował się zespół szwedzki (15:13). W statystykach ataku obie drużyny prezentowały się podobnie, Szwedzi mieli 41%, a Cypryjczycy 39%. Reprezentacja Szwecji lepiej przyjmowała (53%) i blokowała, na koncie zapisała dziewiętnaście punktów tym elementem, a siatkarze z Cypru – szesnaście.

Szwecja – Cypr 3:2 (19:25, 25:27, 27:25, 25:21, 15:13)

Szwecja: Fredrik Gustavsson, Jens Achremark, Philip Pettersson, Erik Sundberg, Viktor Lindberg, Andreas Eriksson, Johan Eriksson (libero) oraz Linud Ekstrand, Anton Wijk Tegenrot, David Pettersson, Jacob Link, Johan Eriksson

Cypr: Achilleas Petrakidis, Dimitris Apostolou, Vladimir Knezevic, Christos Papadopoulos, Angelos Alexiou, Anthimos Economides, Marinos Papachristodoulou (libero) oraz Ioannis Kontos, Antonis Antoniou, Georgios Chrysostomu

Zespół z Hiszpanii mocno otworzył spotkanie zaczynając od wygrania seta do 15. W drugim odsłonie Irlandczycy zagrali troszkę lepiej, ale i tak było to za mało, by pokonać hiszpańską reprezentację (20:25). Trzecia partia przebiegała już pod dyktando Hiszpanów, którzy gładko wygrali 25:12. Hiszpański zespół grał lepiej w każdym elemencie, największą różnicę było widać ataku – Hiszpanie atakowali ze skutecznością 67%, a Irlandczycy tylko z 47%. Podobnie było z elementem przyjęcia, reprezentacja Irlandii Północnej mocno odstawała od swojego przeciwnika – 31%, Hiszpanie przyjmowali z 58% skutecznością. Reprezentacja Hiszpanii była dużo lepiej dysponowana w polu serwisowym, tym elementem zdobyła dziesięć punktów, przy tylko jedynym irlandzkiego zespołu. Jedynie w bloku oba zespoły zaprezentowały się podobnie.

Hiszpania – Irlandia Północna 3:0 (25:15, 25:20, 25:12)

Hiszpania: Angel Trinidad, Alejandro Vigil, Boja Ruiz, Daniel Rocamora Blazquez, Jose Francisco Ruiz, Renato Augusto Colisto, Daniel Ruiz Posadas (libero)

Irlandia Północna: Alan McKnight, Niall Burton, Peter Stewart, Robert Nicholson, Graeme Currie, Alan Workman, Jonathan Workman (libero) oraz Nicholas Wright

Pierwszy set pomiędzy reprezentacją Czech a Finlandii był bardzo wyrównany, oba zespoły walczyły dzielnie, ale w decydującej fazie to fiński zespół zagrał skuteczniej (25:23). W drugiej odsłonie Finowie poszli za ciosem i pewnie wygrali do 14. Trzecia partia, podobnie jak pierwsza, była dosyć zacięta, ale tym razem to Czesi zapisali ją na swoje konto wygrywając do 23. Finowie sprężyli się na kolejną odsłonę, którą zdominowali (25:14). Reprezentacja Finlandii miała aż o połowę więcej bloków niż przeciwnik. Finowie zablokowali ataki Czechów dwanaście razy. Obie reprezentacje na podobnym poziomie przyjmowały i atakowały. Podopieczni Tuomasa Sammelvuo lepiej zaprezentowali się na zagrywce, dzięki czemu zapisali na swoje konto dziewięć „oczek”.

Czechy – Finlandia 1:3 (23:25, 14:25, 25:23, 25:14)

Czechy: Marek Beer, Donovan Dzavoronk, Michal Finger, Ales Holubec, Adam Bartos, Jakub Janouch, Martin Krystof (libero) oraz Petr Sulista, Filip Habr, Jan Hadrava

Finlandia: Eemi Tervaportti, Niklas Seppanen, Elivss Krastins, Tommi Siirila, Sauli Sinkonnen, Olli-Pekka Ojansivu, Lauri Kerminen (libero) oraz Jan Helenius, Antti Ropponen