Kwal. do IO: Koniec zmagań grupowych, czas na najważniejsze rozstrzygnięcia

15
0

Mecz pomiędzy reprezentacją Francji a drużyną z Niderlandów zakończył zmagania grupowe europejskiego turnieju kwalifikacyjnego. Znamy już finałową czwórkę, która za kilkanaście godzin rozpocznie zmagania o miejsce w finale. W pierwszym półfinale zmierzą się Słoweńcy oraz Francuzi, natomiast drugą parę półfinałową utworzyły reprezentacje Bułgarii oraz Niemiec.

Grupa A

Na zakończenie zmagań grupowych reprezentacja Słowenii w czterech setach pokonała drużynę z Czech. W pierwszej odsłonie Słoweńcy pokonali rywali z trzynastopunktową przewagą, lecz w kolejnych odsłonach Czesi nawiązali wyrównaną walkę i nawet odnieśli zwycięstwo w trzecim secie. Liderem reprezentacji Słowenii był Toncek Stern, który zdobył trzynaście punktów atakiem, co dało mu 62% skuteczności w tym elemencie. Natomiast po czeskiej stronie siatki najwięcej ataków wykonał Patril Indra, bowiem siatkarz dostał trzydzieści trzy piłki lecz skończył tylko trzynaście. Reprezentanci Słowenii zanotowali mniej punktowych bloków- osiem wobec dwunastu rywali, lecz zarówno w ataku jak i w przyjęciu spisywali się lepiej niż Czesi. Zwycięstwo za trzy punkty pozwoliło Słoweńcom na zajęcie pierwszego miejsca w grupie.

Słowenia – Czechy 3:1 (25:12; 28:26; 19:25; 26:28)

Grupa B

Reprezentacja Bułgarii potrzebowała tylko dwóch setów by zapewnić sobie awans do kolejnej fazy turnieju, a ostatecznie pokonała Serbów po tie-breaku. Oba zespoły miały swoje lepsze i gorsze momenty w tym spotkaniu, jednak w decydujących piłkach lepsi okazali się Bułgarzy. Tym samym mistrzowie Europy przestali się liczyć w walce o bilety do Tokyo. Najwięcej razy w bułgarskiej drużynie punktował Tsvetan Sokolov, który zanotował 55% skuteczności w ataku. Natomiast po serbskiej stronie siatki osiemnaście razy punktował Nemanja Petric, dokładając do tego dorobku dwa asy serwisowe oraz punktowy blok. Jednak w polu zagrywki Serbowie byli wyraźnie słabsi od rywali- cztery punktowe zagrywki wobec czternastu asów Bułgarów. Dobra zagrywka reprezentacji Bułgarii utrudniła Serbom przyjęcie 20% (9% perfekcyjnego przyjęcia). Natomiast bułgarscy przyjmujący przyjmowali na poziomie 40% (22% perfekcyjnego przyjęcia). Zwycięstwem nad mistrzami Europy Bułgarzy zapewnili sobie pierwsze miejsce w grupie, bowiem w tej fazie turnieju nie odnieśli żadnej porażki.

Serbia – Bułgaria 2:3 (21:25; 26:24; 22:25; 25:20; 13:15)

Na zakończenie zmagań grupowych reprezentacja Francji w trzech setach pokonała kadrę Niderlandów.  Pierwsze dwa sety padły łupem Francuzów, lecz w kolejnych odsłonach lepsi okazali się podopieczni Roberto Piazzy. Ostatecznie o losach meczu zdecydował tie-break, gdzie od pierwszych piłek swój rytm gry narzucili zawodnicy Niderlandów. Wśród podopiecznych Roberto Piazzy najlepszym zawodnikiem był Nimir Abdel-Aziz, który zdobył trzynaście punktów atakiem oraz dołożył dwa asy serwisowe oraz raz zatrzymał rywali. Wyższą jakością przyjęcia wykazali się zawodnicy z Francji- 56% pozytywnego (17% perfekcyjnego przyjęcia) wobec 46% (17% perfekcyjnego przyjęcia). Natomiast w elemencie ataku minimalnie lepsi byli zawodnicy z Niderlandów, którzy atakowali z 56% skutecznością, a Francuzi zanotowali 54% skutecznych ataków. Jednak, pomimo porażki, z awansu do półfinału cieszyć się mogli reprezentanci Francji, którzy zajęli drugie miejsce w grupie i w jutrzejszym meczu zmierzą się z reprezentacją Słowenii.

Francja – Niderlandy 2:3 (25:21; 25:20; 22:25; 19:25; 12:15)

Źródło: cev.eu/opracowanie własne