Kolejne zmiany w Pluslidze. O miejscu zadecyduje liczba zwycięstw

Kolejne zmiany w Pluslidze. O miejscu zadecyduje liczba zwycięstw

1145
0
PODZIEL SIĘ

Zarząd Polskiego Związku Piłki Siatkowej wprowadził już kilka zmian na kolejny sezon ligowy. Największą z nich jest powiększenie ligi z czternastu do szesnastu zespołów, do PlusLigi dołączyły: Espadon Szczecin i GKS Katowice. Nie jest to jednak koniec zmian, PZPS zatwierdził już następną – o kolejności w tabeli decydować będą punkty, a potem liczba zwycięstw.

 

Kontrowersje wokół liczby zwycięstw

 

W ostatnich sezonach o kolejności w tabeli decydowały punkty, a w przypadku, gdy dwa zespoły miały ich taką samą liczbę, o miejscu decydował stosunek setów, kolejno małe punkty i wynik meczów pomiędzy danymi drużynami. Sporo kontrowersji, zwłaszcza w ubiegłym sezonie wzbudził brak zapisu odnośnie liczby zwycięstw. W zakończonym sezonie 2015/2016 nie było fazy play-off, do walki o złoto przystąpiły zespoły z pierwszej i drugiej lokaty. O ile pierwsze miejsce nie wzbudzało kontrowersji, zajęła je ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, która była niekwestionowanym liderem, o tyle walka o drugie trwała do końca. Skończyło się na tym, że zarówno Asseco Resovia Rzeszów, jak i PGE Skra Bełchatów miały taką samą liczbę punktów na koniec fazy zasadniczej, lecz lepszy stosunek setów mieli siatkarze Andrzeja Kowala. Siatkarze z Bełchatowa mieli natomiast więcej zwycięstw niż rzeszowski zespół. Według regulaminu, który obowiązywał w ubiegłym sezonie, do walki o mistrzostwo Polski przystąpiła Asseco Resovia Rzeszów. Wzbudziło to wiele kontrowersji zarówno wśród kibiców, jak i bełchatowskiego klubu.

 

 

Zmiany w Regulaminie

 

Zarząd Polskiego Związki Piłki Siatkowej wziął pod uwagę sytuację, jaka wydarzyła się pod koniec ubiegłego sezonu ligowego i przygotował nowy Regulamin Profesjonalnego Współzawodnictwa na sezon 2016/2017. Zarząd wprowadził przepis odnośnie liczby wygranych. I tak od kolejnego sezonu o miejscu w tabeli w pierwszej kolejności decydować będą punkty, następnie liczba zwycięstw, dopiero potem stosunek setów i małych punktów.

 

To jednak nie koniec zmian na przyszły sezon. W nadchodzących rozgrywkach o mistrzostwo Polski walczyć będzie szesnaście, a nie jak do tej pory czternaście zespołów. Do najwyższej klasy rozgrywkowej awansowały Espadon Szczecin i GKS Katowice.

 

Przypomnij, sobie co pisaliśmy o powiększeniu PlusLigi

 

Zarząd poszedł o krok dalej – skoro liga została powiększona to powrócił też system spadku – drużyna, która zajmie ostatnie  miejsce w tabeli rozgrywać będzie baraże z zespołem z I Ligi, które grane będą do trzech spotkań.

 

Zobacz pozostałe zmiany w rozgrywkach

 

 

 

Źródło: www.wksczarni.pl /opracowanie własne

BRAK KOMENTARZY