Igor Kolakovic nie jest już trenerem Serbów!

474
0

Reprezentacja Serbii w Mistrzostwach Świata zajęła ostatecznie dziewiąte miejsce. Po słabej w ich wykonaniu inauguracji na Stadionie Narodowym, w kolejnych meczach pierwszej fazy grupowej spisywali się o wiele lepiej i do drugiej rundy turnieju awansowali z drugiego miejsca w grupie A z sześcioma punktami. Niestety na tym skończyły się sukcesy serbskiej drużyny.

Igor Kolaković, który prowadził reprezentację Serbii od 2006 roku, po odpadnięciu jego podopiecznych z Mistrzostw Świata, postanowił podać się do dymisji. Swoją rezygnację złożył w Łodzi na ręce prezesa serbskiej federacji – Aleksandra Boricicia. Szef federacji przyjął dymisję trenera narodowej reprezentacji. Obie strony ustaliły jednak, że zarówno trener Kolaković, jak i cały jego sztab szkoleniowy dokonają dogłębnej analizy występu serbskiej drużyny w Mistrzostwach Świata i będą do dyspozycji federacji.

Były już szkoleniowiec Serbów może pochwalić się wieloma sukcesami. Pod jego wodzą serbscy siatkarze wywalczyli brązowy medal w ostatnich Mistrzostwach Świata, dwa srebrne (2008 i 2009 rok) i jeden brązowy (2010 rok) medal Ligi Światowej, wygrali również Mistrzostwa Europy w 2011 roku, a dwa lata później stawali na trzecim stopniu podium tej imprezy.

Serbscy kibice na pewno liczyli na większy sukces swoich siatkarzy w trwających jeszcze Mistrzostwach Świata. W drugiej rundzie tego turnieju podopieczni Igora Kolakovicia pokonali tylko słabo spisującą się reprezentację Włoch. Porażki ze Stanami Zjednoczonymi (1:3), Francją (1:3) oraz Iranem (1:3) sprawiły, że Serbom nie udało się wywalczyć awansu do kolejnego etapu turnieju.

Serbowie nie zakwalifikowali się do najlepszej szóstki Mistrzostw Świata i do swojego kraju wracają jako przegrani. Wielu ekspertów przepowiadało tej ekipie większy sukces. Mieszanka młodości i doświadczenia miała pomóc w walce o najwyższe cele. Do boju o medale miał ją poprowadzić Alaksandar Atanasijević, który spisywał się jednak poniżej oczekiwań.

Serbowie to nie jedyny zespół, który nie spełnił pokładanych w nim nadziei. Reprezentacja Włoch także rozczarowała swoich kibiców i zmagania w Mistrzostwach Świata zakończyła na drugiej rundzie. Triumfatorzy tegorocznej Ligi Światowej – Amerykanie również nie awansowali do najlepszej szóstki, przegrane 2:3 spotkanie z reprezentacją Argentyny pozbawiło drużynę Stanów Zjednoczonych marzeń o medalu Mistrzostw Świata. Czas pokaże, czy dymisja Igora Kolakovica będzie jedyną zmianą wśród selekcjonerów narodowych reprezentacji.

Autor: Olga Chmielowska