FIVB wprowadza kolejne zmiany. Liga Światowa 2018 w nowej formule

FIVB wprowadza kolejne zmiany. Liga Światowa 2018 w nowej formule

1489
0
PODZIEL SIĘ

Światowa Federacja Siatkówki postanowiła wprowadzić kolejną zmianę, która ma uatrakcyjnić rozgrywki reprezentacyjne. Z tego powodu zdecydowano się zrezygnować z Ligi Światowej, która od teraz ma być nazywana Nową Ligą Siatkówki. Zmian nie uniknęła również formuła rozgrywek. Zmagania zaczną się o wiele wcześniej i będą trwały dłużej niż dotychczasowa faza interkontynentalna. 

 

Zmiana na gorsze?

 

Liga Światowa od zawsze była imprezą komercyjną, w której główną rolę odgrywały pieniądze, a sport był na drugim miejscu. W ostatnich latach wszystko jednak idzie w kierunku spychającym zmagania drużyn na jeszcze dalszy plan. Boleśnie doświadczyła tego w tym roku reprezentacja Słowenii, która wygrała Final Four drugiej dywizji Ligi Światowej, a w przyszłym roku nie dostanie szansy gry w elicie. Nie dostanie, bo FIVB zdecydował się na wprowadzenie kolejnej, uważanej przez zawodników i trenerów za bezsensowną, zmiany. Zespoły zdaniem Światowej Federacji uważane za elitę będą stanowić teraz trzon rozgrywek (w tym gronie znalazło się dwanaście drużyn) i będą pewne udziału w turnieju przez następne siedem lat (2018-2024). Nie grozi im więc spadek nawet jeśli nie będą prezentować poziomu odpowiedniego dla pierwszej dywizji. Dwanaście zespołów zakwalifikowanych do elity to: Brazylia, Włochy, Stany Zjednoczone, Chiny, Serbia, Francja, Argentyna, Iran, Polska, Niemcy, Japonia i Rosja. W gronie pretendentów znalazły się reprezentacje Bułgarii, Kanady, Australii i Korei Południowej.

 

Nie da się ukryć, że taki skład elity rozgrywek budzi kontrowersje i jest niesprawiedliwy w stosunku do zespołów, które w ciągu ostatnich lat poczyniły duże postępy. Słoweńcy pną się w górę, dobrze radzili sobie w Lidze Europejskiej, a teraz wygrali Final Four drugiej dywizji. W elicie ani w gronie pretendentów się nie znaleźli, co wywołało niemałą burzę w środowisku. Udział w pierwszej dywizji na kolejne siedem lat mają zapewniony Niemcy, którzy do tej pory występowali w III dywizji Ligi Światowej, w tym roku kończąc zmagania na trzecim miejscu. Również Japonia i Chiny do tej pory grały w II dywizji, a teraz przez siedem lat będą występować w elicie. W gronie pretendentów znalazła się za to reprezentacja Kanady, która rok remu wygrała II dywizję, a w tym sezonie zapewniła sobie awans do Final Six I dywizji.

 

Zmianie ulegnie również formuła rozgrywania Nowej Ligi Siatkówki, która rozpocznie się wcześniej i będzie trwała dłużej. W przyszłym roku zmagania będą toczyć się kolejno przez pięć weekendów w systemie każdy z każdym. Rywalizacja rozpocznie się już 25 maja, a Final Six zaplanowano w dniach 4-8 lipca. Oprócz gospodarza w finałach zagra pięć najwyżej sklasyfikowanych zespołów po fazie zasadniczej. Może więc dojść do sytuacji, kiedy zwycięzca Nowej Ligi Siatkówki nie będzie miał zagwarantowanego występu w kolejnej edycji, a drużyna zajmująca ostatnie miejsce będzie go pewna do 2024 roku.

 

Terminarz „Nowej Ligi Siatkówki”

 

Weekend I (25-27 maja 2018)

Gr. 1: Australia, Francja, Iran, Japonia

Gr. 2: Stany Zjednoczone, Chiny, Argentyna, Bułgaria

Gr. 3: Rosja, Korea, Kanada, Polska

Gr. 4: Niemcy, Serbia, Brazylia, Włochy

 

 

Weekend II (1-3 czerwca 2018)

Gr. 1 Bułgaria, Australia, Rosja, Serbia

Gr. 2 Japonia, Korea, Stany Zjednoczone, Brazylia

Gr. 3 Argentyna, Iran, Kanada, Włochy

Gr. 4 Polska, Francja, Chiny, Niemcy

 

 

Weekend III (8-10 czerwca 2018)

Gr. 1 Kanada, Australia, Stany Zjednoczone, Niemcy

Gr. 2 Włochy, Japonia, Bułgara, Polska

Gr. 3 Iran, Chiny, Rosja, Brazylia

Gr. 4 Serbia, Argentyna, Korea, Francja

 

Weekend IV (15-17 czerwca 2018)

Gr. 1 Włochy, Australia, Chiny, Korea

Gr. 2 Argentyna, Niemcy, Japonia, Rosja

Gr. 3 Serbia, Stany Zjednoczone, Iran, Polska

Gr. 4 Bułgaria, Francja, Kanada, Brazylia

 

Weekend V (22-24 czerwca 2018)

Gr. 1 Argentyna, Australia, Polska, Brazylia

Gr. 2 Japonia, Kanada, Chiny, Serbia

Gr. 3 Iran, Niemcy, Bułgaria, Korea

Gr. 4 Włochy, Stany Zjednoczone, Francja, Rosja

 

 

 

Źródło: sportal.bg/opracowanie własne

BRAK KOMENTARZY