Estonia zagra na Mistrzostwach Europy 2015

494
0

Dzisiaj rozegrane zostało drugie eliminacyjne starcie pomiędzy reprezentacją Szwecji a kadrą Estonii. Podopieczni Gheorghe Cretu po raz drugi okazali się górą nad rywalami, wygrywając pewnie w trzech setach. Dzięki temu Estończycy wygrali trzecią rundę kwalifikacji i awansowali do turnieju głównego Mistrzostw Europy, gdzie zmierzą się między innymi z wicemistrzami turnieju – Włochami.

Przypomnij sobie przebieg pierwszego meczu kwalifikacyjnego

Zdecydowane zwycięstwo

Spotkanie rewanżowe w Szwecji ani trochę nie przypominało pierwszego meczu kwalifikacji. W Estonii oba zespoły prezentowały wysoki poziom siatkówki, a walka toczyła się do ostatniej piłki i aż trzy z czterech rozegranych wtedy partii kończyły się różnicą jedynie dwóch punktów. Dzisiaj rozegrane zostało drugie starcie Szwedów z Estończykami i to goście zaprezentowali się o wiele lepiej, dosłownie miażdżąc rywali, szczególnie w trzecim secie. W premierowej odsłonie spotkania stoczona została jednak zacięta walka do ostatniej piłki. Mimo tego, że w połowie seta na prowadzenie wyszli przyjezdni, to Szwedzi zdołali odrobić straty i ostatecznie o wyniku zadecydowała walka na przewagi, z której zwycięsko wyszli Estończycy, wygrywając do 26. W drugiej partii podopieczni Gheorghe Cretu przejęli inicjatywę na boisku i praktycznie przez całą część seta prowadzili kilkoma punktami. Udało im się doprowadzić tę przewagę do samego końca i zapisać na swoim koncie drugą partię. Zdecydowaną dominacją reprezentacja Estonii wykazała się w trzeciej i, jak się później okazało, ostatniej odsłonie meczu. Już na drugiej przerwie technicznej przyjezdni prowadzili dziesięcioma „oczkami”, a w decydującej fazie seta prowadzili 21:9. Szwedzi nie zdołali już ugrać ani jednego punktu i Estończycy zakończyli partię na swoją korzyść.

Dobra skuteczność kluczem do zwycięstwa

Bardzo dobre spotkanie w drużynie Estonii rozegrał Oliver Venno. Atakujący zapisał na swoim koncie aż 21 punktów, co dało mu najlepszy wynik w całym meczu. Zawodnik zanotował również 100% skuteczności w przyjęciu, dwa asy serwisowe oraz trzy bloki. W ataku spisywał się natomiast z 55% skutecznością. Drugim najlepszym gracze w reprezentacji Estonii został Robert Taht. Przyjmujący, który od przyszłego sezonu będzie występował w KS Cuprum Lubin, zapisał na swoim koncie 10 punktów, w czym dwa zdobył bezpośrednio z zagrywki. Atakował z nieco lepszą skutecznością niż Oliver Venno, gdyż jego wynik wyniósł 57%.

Dwaj najlepsi gracze w reprezentacji Szwecji to Nils Jon Marcus Nilsson oraz Linus Tholse. Pierwszy z nich zanotował na swoim koncie 13 punktów, jednak jego skuteczność w ataku wyniosła tylko 30%. Drugi zdobył dla zespołu dwa „oczka” mniej i atakował ze skutecznością równą 56%.

W grupie B na Mistrzostwach Europy

Dzięki dwóm zwycięstwom nad reprezentacją Szwecji, to kadra Estonii zdołała wywalczyć sobie awans to turnieju głównego Mistrzostw Europy, który w tym roku odbędzie w Bułgarii i we Włoszech. Właśnie z drugim gospodarzem podopieczni Gheorghe Cretu zmierzą się w grupie B. Poza włoską reprezentacją na Estończyków czekać będą jeszcze Francuzi i Chorwaci, którzy z pewnością będą walczyć o jak najlepszy wynik.

Szwecja – Estonia 0:3 (26:28, 22:25, 9:25)

Szwecja: Carl Ahremark, Nils Jon Marcus Nilsson, Wilhelm Nilsson, Erik Sundberg, Linus Tholse, Dardan Lushtak, Anton Wijk Tegenrot (libero) oraz Staffan Blomgren, Jens Ahremark, Viktor Lindberg, Martin Larsson, Andreas Eriksson

Estonia: Keith Pupart, Ardo Kreek, Kert Toobal, Robert Taht, Oliver Venno, Andri Aganits, Rait Rikberg (libero) oraz Henri Treial, Martti Jukhami, Renee Teppan, Andres Toobal