Egipt kolejnym uczestnikiem Igrzysk Olimpijskich

462
0

Reprezentacja Egiptu po ciężkich pięciu setach zdołała pokonać Tunezję w finałowym spotkaniu afrykańskiego turnieju kwalifikacyjnego, dzięki czemu uzyskała bezpośredni awans na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro. Zespoły z miejsc 2 i 3 – Tunezja i Algieria – o bilet do Brazylii powalczą w turnieju interkontynentalnym w maju.

Zacięty bój o Rio

Stawka meczu Egipt – Tunezja była bardzo wysoka. Nic więc dziwnego, że walka o bilet do Rio była tak wyrównana. Reprezentacja Egiptu nieco lepiej zdołała wejść jednak w spotkanie i niedługo trzeba było czekać, aż obejmą prowadzenie w całym meczu (25:19). Gracze z Tunezji równie szybko przejęli kontrolę gry na boisku i wyrównali stan spotkania (25:20), wciąż licząc się w walce o wygraną. Trzeci set ponownie należał do Egipcjan (25:18), jednak w czwartej partii znów szala zwycięstwa przechyliła się na stronę Tunezyjczyków (25:19). Tie-break okazał się bardzo zacięty i o losach meczu zadecydowała walka na przewagi. Minimalnie lepsi okazali się gracze z Egiptu (16:14), którzy tym samym wywalczyli sobie awans na Igrzyska Olimpijskie.

Równie wyrównana okazała się walka o trzecie miejsce afrykańskiego turnieju. Stawka była równie wysoka – zwycięzca wciąż miał szansę na wylot do Rio. Nieco bliżej wygranej byli siatkarze z Kamerunu, którzy dość pewnie zdołali wygrać pierwszą partię (25:18). Po zaciętej walce w kolejnej odsłonie górą okazali się Algierczycy (26:24), którzy, idąc za ciosem, bardzo gładko wygrali także trzeciego seta (25:13). Mimo tego, iż zawodnicy mieli szansę na szybkie zwycięstwo, reprezentacja Kamerunu odrobiła straty i doprowadziła do tie-breaka (25:18). W decydującej partii górą okazali się już gracze z Algierii (15:13), którzy o bilet do Rio powalczą jeszcze w maju.

Kto uzupełni stawkę?

Dzięki zwycięstwu, reprezentacja Egiptu została już siódmym zespołem, który uzyskał awans na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro, dołączając tym samym do Brazylii, Stanów Zjednoczonych, Włoch, Argentyny, Rosji i Kuby. Na udział w turnieju głównym szansę ma jeszcze pięć drużyn – najlepszy zespół turnieju azjatyckiego oraz cztery najlepsze ekipy turnieju interkontynentalnego.

Przypomnijmy, że o awans na Igrzyska Olimpijskie w Tokio w maju powalczy reprezentacja Polski. Oprócz biało-czerwonych w turnieju tym wystąpią Japończycy, Francuzi, Irańczycy, Australijczycy, Chińczycy, Wenezuelczycy i Kanadyjczycy. Awans uzyskają trzy najlepsze drużyny oraz najlepsza ekipa azjatycka. W drugim turnieju interkontynentalnym zespoły z miejsc 2 i 3 imprezy afrykańskiej – Tunezja i Algieria – powalczą z reprezentacjami Chile i Meksyku, a do Rio poleci tylko jedna drużyna.