Benjamin Toniutti: „Nie braliśmy pod uwagę, że dziś możemy przegrać”

Benjamin Toniutti: „Nie braliśmy pod uwagę, że dziś możemy przegrać”

494
0
PODZIEL SIĘ

Reprezentacja Francji w tym sezonie jest złota. Po wygraniu Ligi Światowej Francuzi sięgnęli również po złoty medal mistrzostw Europy, pokonując w finale rewelację turnieju – Słoweńców. „Po wczorajszym zwycięstwie nie było możliwości, żebyśmy przegrali ten mecz” – mówił po wygranej rozgrywający Francji – Benjamin Toniutti.

 

Półfinał dał siłę

 

Francuska kadra w sobotnim półfinale mierzyła się z zespołem Bułgarii i przegrywała już 0:2. Triumfatorzy Ligi Światowej odwrócili jednak losy spotkania, wygrywając trzecią odsłonę na przewagi, a następnie cały mecz 3:2. Rozgrywający Francji – Benjamin Toniutti, nie ukrywa, że to zwycięstwo pozwoliło im uwierzyć w wygraną także w wielkim finale: „Chyba trzy razy przegrywaliśmy finały, ale po wczorajszym zwycięstwie nie było możliwości, żebyśmy przegrali ten mecz. Nie wiem jak, ale powróciliśmy do gry w półfinale i nie braliśmy pod uwagę, że dziś możemy przegrać”. Faktycznie, Francuzi zdominowali Słoweńców w pierwszej partii i po zaciętym boju wygrali również dwie kolejne odsłony.

 

Zobacz, jak przebiegał mecz finałowy mistrzostw Europy

 

Francuzi już od dłuższego czasu znani są ze świetnej atmosfery, która panuje w ich drużynie. Rozgrywający, a zarazem kapitan zespołu podkreśla, że właśnie to stanowi siłę ich ekipy: „Gramy świetną siatkówkę, bo bardzo ciężko pracujemy, mamy dobrych siatkarzy i gramy razem. To jest najważniejsze, kiedy masz dobrych zawodników, musisz grać wspólnie. Dokonaliśmy tego właśnie naszym duchem zespołu. Walczyliśmy o każdy punkt, każdą piłkę i każdy mecz. Nawet jeśli przegrywamy. To jest właśnie nasz sekret”.

 

 

Europa kontra Igrzyska Olimpijskie

 

Reprezentacja Francji była w tym sezonie praktycznie niepokonana i chociaż nie brała udziału w Pucharze Świata, to jednak wygrała bardzo wymagające mistrzostwa Europy. System kwalifikacji olimpijskich nie jest jednak łaskawy dla europejskich drużyn. Udział w Igrzyskach Olimpijskich wśród zespołów ze Starego Kontynentu mają na razie zapewnieni jedynie Włosi. „Wygraliśmy w tym sezonie wszystko, ale nadal nie mamy kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich. To szalony system” – nie ukrywał swojego rozczarowania Benjamin Toniutti. Złoci medaliści mistrzostw Europy swoją szansę na awans będą mieli w styczniu, w kontynentalnym turnieju kwalifiakacyjnym. Zanim jednak najlepsi zawodnicy będą walczyć o występ w Rio de Janeiro, czeka ich sezon klubowy. „Jutro wracam do Francji, żeby na chwilę zobaczyć się z moją rodziną, a w czwartek przyjeżdżam już do Polski” – zdradził nowy rozgrywający ZAKSY Kędzierzyn-Koźle.

 

 

 

Z Sofii Olga Chmielowska (Czas Siatkówki)

Źródło: Informacja własna

BRAK KOMENTARZY