Ligue A: Tours VB z mistrzostwem Francji!

592
0

W meczu finałowym decydującym o tym, kto zdobędzie złoty medal Ligue A spotkały się drużyny z Paryża i Tours. Paris Volley prowadziło już w całym spotkaniu 2:0, ale Tours VB po pewnym wygraniu drugiej odsłony (25:15), doprowadziło do tie-breaka, ostatecznie zwyciężając cały mecz i zdobywając mistrzostwo Francji.

Spotkanie rozpoczęło się lepiej dla zawodników Paris Volley, którzy dość szybko wypracowali zaliczkę nad graczami z Tours (6:4). Chociaż przyjezdni starali się nadrabiać straty, wykorzystując niedokładności po stronie rywali z Paryża, to gospodarze nie mieli zamiaru im tego ułatwiać, cały czas utrzymując zaliczkę (13:9). Na drugiej przerwie technicznej Paris Volley miało już wysokie prowadzenie (16:11). Zaraz po niej siatkarze Tours VB poprawili nieco swoją grę, co pozwoliło im na zniwelowanie strat do przeciwników i zbliżenie się do nich na dwa „oczka” (15:17). Gospodarze nie mieli jednak zamiaru łatwo oddawać wypracowanej przewagi i po czasie na żądanie swojego trenera po raz kolejny powiększyli swoją zaliczkę (20:16). Tours VB w końcówce starało się ponownie zbliżyć do paryżan, ale rywale okazali się za mocni i wygrali tą odsłonę 25:19.

W premierowej partii najwięcej punktów na swoje konto zapisali Nikola Gjorgiev (Paris Volley) oraz David Konecny (Tours VB) i to właśnie oni wzięli na swoje barki również ciężar gry w drugim secie. Głównie dzięki dobrej grze czeskiego atakującego gracze z Tours dobrze rozpoczęli drugą odsłonę (4:1), cały czas utrzymując nad paryżanami zaliczkę. Niemoc Paris Volley nie trwała jednak długo, gospodarze szybko wyeliminowali błędy, popełniane głównie w polu zagrywki i doprowadzili do remisu (10:10), by po chwili wyjść na prowadzenie. Od tego momentu prowadzenie zmieniało się co chwilę, a na drugiej przerwie technicznej zaliczkę miał zespół z Tours (16:15), a po chwili powiększył ją do dwóch „oczek”. Paris Volley po raz kolejny w tym meczu pokazało, że nie należy go lekceważyć i w decydującym momencie doprowadziło do wyrównania (23:23). Obydwie drużyny walczyły zacięcie o każdą piłkę, ostatecznie minimalnie lepsi okazali się paryżanie, którzy wygrali drugiego seta 35:33.

Podrażniony porażką w drugiej odsłonie zespół z Tours, kolejną partię rozpoczął od prowadzenia 5:1, a na pierwszej przerwie technicznej prowadził już 8:3. Paris Volley cały czas traciło do rywali pięć „oczek”, nie mogąc przełamać dobrej passy gości, a po chwili ich starty jeszcze wzrosły (5:11, 7:16). Siatkarze Tours VB pewnie dopisywali do swojego konta kolejne punkty, nie dając paryżanom okazji do nadrobienia zaległości. Dzięki konsekwencji w ataku powiększali zaliczkę, pewnie wygrywając trzecią odsłonę i przedłużając szansę na zwycięstwo w całym meczu.

Czwarta odsłona rozpoczęła się od wyrównanej gry obydwu zespołów, a jako pierwsi na dwupunktowe prowadzenie wyszli gracze Paris Volley. Taki stan nie trwał jednak długo, gdyż goście z Tours tuż przed pierwszą przerwą techniczną wypracowali minimalną zaliczkę (8:7). Nauczeni doświadczeniami z poprzedniego seta, siatkarze z Paryża nie mieli zamiaru ułatwiać rywalom zdobywania kolejnych „oczek” (8:8). W tej części seta gra toczyła się punkt za punkt, ale przed drugim obowiązkowym czasem przewaga Tours VB wzrosła do trzech „punktów” (14:11). Paris Volley starało się walczyć jak równy z równym, zbliżając się do rywali (15:16), ale goście nie dawali sobie łatwo odebrać prowadzenia (18:15), po kilku akcjach jeszcze je powiększając. Gospodarze po raz kolejny poderwali się do walki, doprowadzając do remisu (20:20), a po chwili zdobywają jedno „oczko” zaliczki. Końcówka rozgrywana była punkt za punkt, a żadna drużyna nie była w stanie zapewnić sobie bezpieczniej przewagi. Wyrównana walka toczyła się aż do stanu 31:29 na korzyść Tours VB.

Tie-break rozpoczął się od wyrównanej walki po obydwu stronach siatki, ale jako pierwsi na dwupunktowe prowadzenie dość szybko wyszli gracze Tours VB (5:3), a po chwili je powiększyli (7:3). Paris Volley nie miało zbyt wiele do powiedzenia w końcówce tego spotkania. Ich starty rosły z każdą akcją, a siatkarze z Tours szybko zbliżali się do wygrania całego meczu. Tours VB wygrywając w tie-breaku zdobyło mistrzostwo Francji.

Paris Volley – Tours VB 2:3 (25:19, 35:33, 15:25, 29:31, 6:15)

Paris Volley: Guillermo Hernan, Nikola Kovacević, Nikola Gjorgiev, Jorga Fernandez, Dmitrii Bahov, Ardo Kreek, Markus Steuerwald (libero) oraz Kevin Kaba, Antoine Brizard, Sebastian Frangolacci

Tours VB: Kevin Klinkenberg, Olieg Antonov, David Konecny, Nuno Pinhero, Daniel McDonnel, David Smith, Jean-Francois Exiga (libero) oraz Yannick Bazin,

Autor: Olga Król

Źródło: Informacja własna