Halkbank Ankara z Superpucharem Turcji

517
0

Wiele siatkarskich lig świata już na dobre rozpoczęło sezon 2014/2015. Wczoraj swoje pierwsze trofeum w sezonie zdobył Mistrz Turcji – Halkbank Anakra. W spotkaniu o Superpuchar Turcji siatkarze siatkarskiego krezusa pokonali Fenerbace SK. Istanbul 3:1 (25:22, 29:31, 25:15, 26:24) i tym samym potwierdzili swoją dominację w lidze tureckiej.

Początek pierwszej partii spotkania przebiegał pod dyktando zawodników Halkbanku Ankara, którzy wygrywali 8:3. Jednak już w połowie pierwszego seta na tablicy wyników pojawił się remis 14:14, a wszystko za sprawą świetnych zagrywek doświadczonego Wouta Wijsmansa. Drużyna z Ankary bardzo szybko znów odskoczyła swoim przeciwnikom na dwa punkty (16:14) i tego prowadzenia nie oddała już do końca pierwszej partii.

Druga odsłona meczu rozpoczęła się od wyrównanej walki, ale po chwili to siatkarze Fenerbace Istanbul zdobyli trzy punkty z rzędu i to oni mogli cieszyć się z przewagi. Gra toczyła się punkt za punkt i na drugiej przerwie technicznej siatkarze z Istambułu nadal prowadzili dwoma punktami. Chwilę później to Mistrzowie Turcji przejęli inicjatywę i dzięki skutecznej grze Tsvetana Sokolova wyszli na prowadzenie 19:18. Zacięta końcówka tej partii spotkania mogła zakończyć się na korzyść każdej z drużyn, ostatecznie jednak to Fenerbace Istanbul potrafiło lepiej wykorzystać błędy swojego rywala i wygrało na przewagi 31:29.

Już pierwsze piłki trzeciego seta pokazały, że przegrana partia podziałała mobilizująco na podopiecznych Lorenzo Bernardiego, którzy mocno rozpoczęli tę odsłonę spotkania zdobywając cztery pierwsze punkty. Na drugiej przerwie technicznej przewaga ta wzrosła do 7 punktów, a główna rolę w tym momencie seta odkrywał, znajdujący się polu serwisowym Bułgar – Tsvetan Sokolov. Siatkarze Halkbanku Ankara do końca kontrolowali już przebieg tej partii i wygrali pewnie 25:15.

Podobnie wyglądał także czwarty set, w którym ponownie brylował atakujący Halkbanku Ankara. Na drugą przerwę techniczną srebrny medalista Ligi Mistrzów schodził z czteropunktową przewagą, zwiększając ją potem do pięciu „oczek”. Kiedy wydawało się, że losy tego seta, jak i całego meczu są już przesądzone, Fenerbace Istanbul rozpoczęło pogoń za rywalem. Siatkarzom z Istambułu udało się dogonić przeciwnika i na tablicy wyników pojawił się remis 24:24. Koniec tej partii na swoją korzyść, dzięki mocnym zagrywkom, rozstrzygnęli Mistrzowie Turcji i to właśnie oni mogli wznieść w górę pierwsze trofeum sezonu 2014/2015.

Statuetką MVP meczu o Superpuchar Turcji wyróżniono Tsvetana Sokolova, który zdobył dla swojej drużyny aż 25 punktów. Oficjalny debiut w Halkbanku Ankara zaliczył polski przyjmujący – Michał Kubiak. Mistrz Świata całkiem dobrze rozpoczął pracę w nowym klubie zdobywając 11 punktów. W zespole Fenerbace Istanbul najlepszy był Ivan Milijković, który zapisał na swoim koncie 18 „oczek”.

Halkbank Ankara – Fenerbace SK. Istanbul 3:1 (25:22, 29:31, 25:15, 26:24)

MVP: Tsvetan Sokolov

Halkbank Ankara: Ulaş Kıyak, Osmany Juantorena, Resul Tekeli, Tsvetan Sokolov, Michał Kubiak, Emre Batur, Nuri Şahin (ibero) oraz Burutay Subaşı, Faik Samed Güneş

Fenerbace SK. Istanbul: Arslan Ekşi, Nikiç, Kemal Kayhan, Ivan Miljković, Wout Wijsmans, Emin Gök, Serkan Kılıç (libero) oraz Burak Hazırol, Metin Toy, İzzet Ünver

Autor: Olga Chmielowska